آدينه 31 حمل|فروردین 1397 برابر با 20 اپریل 2018

پاکستان به اعتماد آمریکا نیاز دارد نه دالرش 3 جدی|دی 1396

 

گفته‌های اخیر مایک پنس، معاون نخست رییس جمهور آمریکا واکنش تند سیاستمداران، نظامیان و شهروندان پاکستان را برانگیخته است.

آقای پنس دو روز پیش در پایگاه بگرام در افغانستان خطاب به پاکستان گفت که اکنون وضعیت تغییر کرده است، «پاکستان در همکاری با واشنکتن دستاوردهای زیادی خواهد داشت، اما در مخفی‌ نگه‌داشتن تروریستان این دستاوردها را از دست خواهد داد»

اکنون غفور باجوه، رییس ارتباطات ارتش پاکستان می‌گوید که اسلام‌آباد به اعتماد آمریکا نیاز دارد نه کمک این کشور.

آقای باجوه می‌گوید که اسلام‌آباد و واشنگتن روابط دوستانه و تاریخی دارند. او با اشاره به همکاری با آمریکا پس از خروج نیروهای شوروی وقت و رژیم طالبان می‌گوید که کشورش از هر کشور دیگری در آبادی افغانستان نقش مثبت داشته است.

تهمینه جنجوعه، سرمنشی وزارت خارجۀ پاکستان می‌گوید که هنوز اسلام‌آباد به بهبود روابط با واشنگتن امیدوار است و تلاش‌ها برای ازدیاد همکاری‌های دوطرف جریان دارد.

اما رییس مجلس سنای پاکستان، رضا ربانی امروز می‌گوید که هیچ کشوری نمی‌تواند بر پاکستان امر کند. او در نشستی در اسلام‌آباد می‌گوید که پاکستان کشوری مستقل است و عادت فرمان‌برداری از فرمان کشوری را ندارد.

شماری از شهروندان پاکستان می‌گویند که آمریکا با این‌گونه واکنش‌ها می‌خواهد شکستش را در جنگ افغانستان جبران کند.

معاون رییس جمهور آمریکا دو روز پیش در سفری غیرمنتظره وارد افغانستان شد. آقای پنس در این دیدار از پاکستان خواست تا در نابودی تروریسم با افغانستان و منطقه از هیچ همکاری‌یی دریغ نکند.