آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

پافشاری بر حل «مسالمت‌آمیز»؛ نخستین واکنش عبدالله به گفته‌های نور 4 جدی|دی 1396

 

دکتر عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی در نخستین واکنش خود به گفته‌های عطامحمد نور می‌گوید که هیچ نقشی در برکناری والی بلخ نداشته است.

آقای عبدالله در نشست امروز شورای وزیران می‌گوید که در تشکیل حکومت وحدت ملی خودش مستقیماً با رییس جمهور وارد گفت‌وگو شده، اما در هر قدمی از مشوره با دیگر متحدان دریغ نکرده است.

رییس اجرایی حکومت می‌گوید که انعطاف‌پذیری برای رسیدن به اهداف بلند ضعف نیست، اما شماری این طرز رفتار او را ضعف تلقین می‌کنند.  

او تأکید می‌کند که بر حل «مسالمت‌آمیز» جنجال‌های حزب جمعیت و ارگ پافشاری کرده است، اما بلاخره «کاری باید صورت می‌گرفته» و او صرفاً 15 روز پیش در پذیرش استعفای آقای نور موافقت کرده است.

عبدالله با اشاره به هشدار رییس اجرایی حزب جمعیت می‌گوید که از این پس بیشتر متوجه صحت دندان‌هایش خواهد بود.

ارگ ریاست جمهوری هفتۀ گذشته از تأیید استعفای عطامحمد نور که «چندی پیش» سپرده شده بود، خبر داد. اما ساعاتی بعد این خبر از سوی آقای نور رد شد. رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی گفت که این استعفا در زمان مذاکرات و در صورت تعهدات ارگ در برابر خواست‌های جمعیت انجام شده بود و اکنون اعتبار ندارد.

آقای نور همچنان در نشست دو روز پیش در جنجال‌های اخیر رییس اجرایی را بیشتر از رییس جمهور مقصر دانست و گفت: «عبدالله عبدالله دندان‌هایش را به جان من تیز کرده،... دندانهایش را می‌شکنم.»

آقای نور همچنان بخش زیادی از سخناش را به حملات شدید لفظی به عبدالله عبدالله، اختصاص داد و او را «مار آستین» خواند. او حمایت از آقای عبدالله در دو انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ و ۱۳۹۳ را اشتباه خواند و گفت که او به حزب جمعیت اسلامی، رهبران آن و خانواد، قهرمان ملی افغانستان، احمدشاه مسعود «خیانت» کرده است.