آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

مقام‌های امنیتی در مجلس؛ وضعیت رضایت‌بخش است 4 جدی|دی 1396

 

مجلس نماینده‌گان امروز ویس‌احمد برمک وزیر داخله، طارق‌شاه بهرامی وزیر دفاع و محمدمعصوم ستانکزی رییس عمومی امنیتی ملی را برای پاسخ‌گویی در پیوند به اوضاع امنیتی، ناامنی‌ها در ولسوالی خوگیانی ننگرهار، حضور داعش و راه‌اندازی عملیات‌های زمستانی به مجلس فراخواند.

اما به علت این که وزیر دفاع و رییس امنیت ملی در بیرون از کشور به سر می‌برند به جای آقای ستانکزی، عبدالصبور قانع معاون عملیاتی ریاست امنیت و به جای آقای بهرامی، محمدشریف یفتلی رییس ستاد ارتش به مجلس آمدند.

محمدشریف یفتلی، رییس ستاد ارتش می‌گوید که از آغاز راه‌اندازی عملیات پاکسازی در ولسوالی خوگیانی که نزدیک به یک ماه می‌شود، تاکنون 41 روستای این ولسوالی از وجود داعش پاک شده‌اند.

آقای یفتلی می‌گوید که تنها در ماه قوس بیش از 1270 حملۀ هوایی و بیش از 110 عملیات شبانه بر بخش‌های گونه‌گون افغانستان بر رهبری، منابع لوژیستیکی، محلات تجمع و مراکز آموزشی‌ طالبان انجام شده و تلفات سنگینی به این گروه وارد شده است.

رییس ستاد ارتش گفته‌های اخیر ضمیر کابلوف، نماینده ویژۀ روسیه برای افغانستان و پاکستان در بارۀ حضور ده هزار داعشی در افغانستان و انتقال این گروه از یک ولایت به ولایت دیگر توسط چرخ‌بال‌های بی‌نشان را بی‌بنیاد می‌خواند.

آقای یفتلی از آغاز عملیات‌های زمستان در چندین ولایت نیز خبر می‌دهد.

در این میان ویس‌احمد برمک، وزیر داخله از بیرون‌شدن پولیس ملی از حالت جنگی سخن می‌زند. وزیر داخله داعش را پدیده‌یی تازه نمی‌داند و آن را یک گروه ساخته‌شده توسط سازمان‌های استخباراتی منطقه می‌خواند.

اما عبدالصبور قانع، معاون عملیاتی ریاست امنیت ملی هنگام صحبت‌هایش خواهان سری‌شدن نشست شد و هیأت اداری مجلس نشست را سری اعلام کرد.

در پایان این نشست محمدنذیر احمدزی، معاون دوم مجلس که نشست را رهبری می‌کرد، پاسخهای وزیر داخله و رییس ستاد ارتش را برای نماینده‌گان قناعت‌بخش خواند، اما پاسخ‌های معاون عملیاتی ریاست امنیت ملی را قناعت‌بخش نخواند. او می‌گوید که گفته‌های آقای یفتلی برخی انتقادها را در پی داشت.

مقام‌های امنیتی در حالی از پیشرفت در میدان‌های نبرد سخن می‌گویند که پایتخت امروز شاهد یک حملۀ انتحاری در چند صد متری ریاست امنیت ملی بود. در این رویداد دست‌کم 6 تن کشته شدند و مسؤولیت آن را داعش بر عهده گرفت.