آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

نشست سه جانبۀ صلح در پکن؛ امید به بهبود روابط کابل-اسلام‌آباد 5 جدی|دی 1396

 

وانگ یی، وزیر خارجۀ چین امروز در یک نشست خبری در چین می‌گوید، در نشست سه جانبۀ افغانستان، چین و پاکستان به میزبانی این کشور افغانستان و پاکستان متعهد به بهبود روابط میان هر دو  کشور شدند.

به گفتۀ وزیر خارجۀ چین، در این نشست روی رفع تنش‌های کابل-اسلام‌آباد گفت‌وگو شده است. آقای یی می‌گوید که در چهارچوب این نشست حل صلح‌آمیز بحران افغانستان تلاش‌ها و مبارزه با تروریسم نیز گفت‌وگو شد. وزیر خارجۀ چین تأکید می‌کند که برای بهبود روابط افغانستان و پاکستان میانجی‌گری می‌کند.

به گفتۀ وانگ یی، در این نشست افغانستان و پاکستان روی بهبود بخشیدن روابط، عدم استفاده از خاک‌شان بر ضد یکدیگر، گفت‌وگوهای فشرده روی امنیت و رفع اختلافات توافق کردند. وزیر خارجۀ چین تأکید می‌کند که اقدام‌های عملی جانب پاکستان سبب ایجاد میکانیسم گفت‌وگوهای موثر و بهبود روابط هر دو کشور می‌شود.

وانگ یی می‌افزاید، گروه‌های مشترک کاری نیز در بخش استخبارات و مهاجران میان هر دو کشور به زودی ایجاد خواهد شد. آقای وانگ یی تأکید می‌کند که پاکستان در این نشست تعهد کرده که اقدام‌های عملی را روی دست گیرد.

وزیر خارجۀ پاکستان گفت‌وگوهای کابل-اسلام‌آباد را به سود منطقه می‌داند و می‌گوید، روابط میان سه کشور به صلح و ثبات در منطقه کمک می‌کند.

آقای وانگ یی می‌گوید، در نشست سه جانبه روی روند صلح به رهبری افغانستان و گسترش روابط میان هر سه کشور توافق صورت گرفته است. وزیر خارجۀ چین از ادامۀ همکاری کشورش با پاکستان و افغانستان نیز خبر می‌دهد.

وانگ یی در پایان گفته‌هایش از طالبان خواست به روند صلح افغانستان بپیوندند.

صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجۀ کشور نشست سه جانبه را ابتکار بزرگ و متفاوت می‌خواند و می‌گوید، افغانستان متعهد به بهبود روابط با پاکستان است.

خواجه آصف، وزیر خارجۀ پاکستان نیز از ایجاد گروه مشترک کاری خبر می‌دهد و می‌گوید، در این نشست موافقت صورت گرفت که صلح و ثبات به نفع منطقه است.

این نخستین دور از نشست سه کشور است که برگزار می‌شود. پیش از این موضوع امنیت افغانستان مجور نشست‌های چهارجانبه با حضور نماینده‌گان ایالات متحدۀ آمریکا بود. اما به باور آگاهان با این که این نشست بارها برگزار شد، اما نتیجۀ مثبتی در بهبود روابط کابل-اسلام‌آباد و تأمین امنیت افغانستان نداشته است.