آدينه 31 حمل|فروردین 1397 برابر با 20 اپریل 2018

دومین دهلیز هوایی افغانستان-هند گشایش یافت 6 جدی|دی 1396

 

دومین دهلیز هوایی کابل-بمبئی امروز با صادرشدن محمولۀ میوه‌های تازۀ افغانستان به هند به بهره‌برداری رسید.

محمدسرور دانش، معاون دوم رییس جمهور هنگام گشایش این دهلیز می‌گوید که دهلیز هوایی کابل-بمبئی برای افغانستان ارزشمند است و همچنان قرار است این کشور 116 پروژۀ توسعه‌یی و اقتصادی دیگر را نیز در 31 ولایت کشور اجرا کند. آقای دانش از کشورهای همسایه می‌خواهد که در برنامه‌های سیاسی خود، اقتصاد را در نظر گیرند.

خان‌جان الکوزی، معاون اتاق‌های تجارت و صنایع گشایش دومین دهلیز هوایی افغانستان و هند را گامی مهم در بازرگانی افغانستان می‌داند و می‌گوید که دولت 80 درصد مسؤولیت صادرات میو‌ه‌ها را به بیرون از کشور گرفته و بازرگانان تنها در بدل هر کیلو 25 سنت پرداخت می‌کنند. آقای الکوزی می‌گوید که تلاش دارند تا میوه‌های افغانستان به شهر امرتسر هند نیز صادر شود.

معاون اتاق‌های تجارت و صنایع افغانستان می‌افزاید، هواپیماهایی که میوه‌ها را از کابل به بمبئی انتقال می‌دهند از آن‌سو کالاهای بازرگانان افغانستان را به کشور منتقل می‌کنند.

مسؤولان اتاق‌های تجارت و صنایع افغانستان می‌گویند که حجم صادرات و واردات کابل-دهلی به 500 میلیون دالر رسیده و در 8 ماه گذشته، 218 هزار تُن میوه‌های تازه به بیرون از کشور صادر شده، در حالی که در سال پار 148 هزار تُن میوه‌ به بیرون صادر شده بود.

نخستین دهلیز هوایی افغانستان و هند در ماه جوزای امسال میان کابل-دهلی به بهره‌برداری سپرده شد.