آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

قفل بر درِ صرافی‌های چندین ولایت؛ معترضان به جاده‌ها ریختند 7 جدی|دی 1396

 

روز گذشته افراد مسلح ناشناس با ورود به بازار صرافان شهرِ جلال‌آباد، مرکز ولایت ننگرهار یک صراف را کشتند، چندین صراف دیگر را زخمی کردند و پول‌های آنان را با خود بردند.

پس از این رویداد امروز اتحادیه سراسر صرافان کشور در یک نشست اعتراضی و راه‌اندازی تظاهراتی‌ بازارهای صرافی‌شان را در کابل، ننگرهار، بدخشان، پکتیا، تخار و شماری از ولایت‌های دیگر بستند.

صرافان سرای شهزاد در کابل با ریختن به جاده‌ها از دولت می‌خواهند تا برای تأمین امنیت صرافان بکوشد و جلو قتل و اختطاف آنان را بگیرد.

اتحادیۀ سراسری صرافان کشور با صدور قطع‌نامه‌یی از دولت می‌خواهند که افزون بر تأمین امنیت، عاملان قتل یک صراف در جلال‌آباد را نیز بازداشت کند.

در همین حال حدود 300 تن از صرافان ولایت ننگرهار نیز در پیوند به رویداد دیروز به جاده‌های شهر جلال‌آباد ریختند.

در حمله به صرافی ننگرهار یک تن کشته شد

اجمل رحمانی، رییس اتحادیۀ صرافان ننگرهار می‌گوید که چند هفته پیش والی این ولایت برای تأمین امنیت و جلوگیری از گشت‌وگذار موترهای شیشه سیاه در شهر برای آنان تعهد سپرده بود.

عطاوالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار مشکلات بازرگانان و صرافان را در این ولایت می‌پذیرد، اما از ننگرهاریان می‌خواهد که در بخش تامین امنیت این ولایت با نهادهای امنیتی همکاری کنند.

آقای خوگیانی می‌افزاید که حکومت نیز به تعهدش در تأمین امنیت باشنده‌گان این ولایت متعهد است و جلو رویدادهای هراس‌افگنی را می‌گیرد.

خواستیم در این باره دیدگاه وزارت داخله را داشته باشیم؛ اما با تماس‌های مکرر موفق نشدیم.