آدينه 31 حمل|فروردین 1397 برابر با 20 اپریل 2018

محرومیت 100 هزار تن از خدمات صحی در بادغیس 8 جدی|دی 1396

 

مسؤولان صحت بادغیس می‌گویند، با مسدودشدن این مراکز درمانی، بیش از 100 هزار باشندۀ سه ولسوالی‌ از خدمات صحی محروم شده‌اند.

عبداللطیف روستایی، سرپرست ریاست صحت این ولایت به سلام‌وطندار می‌گوید، هشت مرکز درمانی از ده روز به این‌سو در ولسوالی‌های مقر، آبکمری و بالامرغاب از سوی طالبان مسدود شده‌اند. به گفتۀ آقای روستایی، این هشت مرکز درمانی پس از رد خواست‌های طالبان از سوی موسسۀ «هیواد» بسته شده است.

موسسۀ هیواد بر اساس قرارداد با وزارت صحت مسؤولیت عرضۀ خدمات صحی به ولایت بادغیس را به عهده دارد.

استخدام پزشکان جراح، اجرای عملیات‌ها و استخدام افراد طالبان در این مراکز درمانی از خواست‌های طالبان بوده که از سوی موسسۀ هیواد رد شده‌اند.

به گفتۀ سرپرست ریاست صحت بادغیس، با بسته‌شدن این مراکز، بیش از 100 هزار تن از باشنده‌گان سه ولسوالی از دسترسی به خدمات صحی محروم شده‌اند.

شرافت‌الدین مجیدی، رییس دفتر والی بادغیس با تأیید بسته‌شدن هشت مرکز صحی می‌گوید، این مراکز درمانی در ساحات زیر کنترل طالبان موقعیت دارند. به گفتۀ آقای مجیدی، تلاش‌ها از طریق بزرگان محلی برای بازگشایی این مراکز صحی جریان دارد.

باشنده‌گان سه ولسوالی‌یی که مراکز صحی‌شان بسته شده‌اند با ابراز نگرانی در این مورد می‌گویند، اگر مراکز صحی ولسوالی‌های‌شان بازگشایی نشود، فاجعۀ انسانی در این ولایت رخ خواهد داد.