آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

درمان بیماران بدخشان از فرسنگ‌ها دور 8 جدی|دی 1396

 

شفاخانۀ ولایتی بدخشان از سال 2010 به این‌سو با شفاخانۀ فرانسوی‌ها در کابل همکاری دارد و بیمارانی که امکان درمان‌شان در شفاخانۀ این ولایت نباشدرا از راه دور درمان می‌کند.

بیمارانی که به مرکز تداوی از راه دور در شفاخانۀ ولایتی فیض‌آباد می‌آیند می‌گویند، در صورت عدم دسترسی به این خدمات به علت فقر و ناتوانی، جز تن‌دادن به مرگ چارۀ دیگری ندارند.

عطامحمد، باشندۀ ولسوالی ارگو که خانم‌اش در این مرکز درمان شده است می‌گوید، همسرش حالا بهبود یافته و به ادامۀ زنده‌گی امیدوار است.

قطب‌الدین فضلی، مسؤول بخش تداوی از راه دور در شفاخانۀ ولایتی فیض‌آباد می‌گوید، در این بخش به بیماری‌های اختلالی و خطرناک و بیمارانی که به مشورۀ متخصصان نیاز داشته باشند، خدمات درمانی عرضه می‌شود.

در این بخش بیماران به گونۀ مستقیم مشکلات‌شان را از طریق ویدیو کنفرانس با پزشک مورد نظر در شفاخانۀ فرانسوی‌ها در کابل در میان می‌گذارند و پزشک مؤظف دیگر که در کنار بیمار نشسته است، توصیه‌های متخصص و داروهای تجویزشده را یادداشت می‌‌کند.

رحیم‌الله، باشندۀ ولسوالی جرم می‌گوید، بیماری چندین ساله، مادرش را زمین‌گیر کرده بود، اما به علت فقر و ناداری نمی‌توانست او را برای درمان به کابل ببرد. مادر رحیم‌الله حالا از طریق این مرکز در حال بهبودیافتن است.

نقیب سیفی، مسؤول شفاخانۀ ولایتی فیض‌آباد می گوید، از 7 سال به این‌سو با شفاخانۀ فرانسوی‌‌ها در کابل همکاری دارند و از زمان آغاز به کار این مرکز، هزاران بیمار درمان شده‌اند.

به گفتۀ مسؤولان شفاخانۀ ولایتی فیض‌آباد، عرضۀ خدمات صحی از طریق برنامۀ درمان از راه دور، سبب شده تا از مصارف هنگفت برای انتقال بیماران به کابل جلوگیری شود و بیماران در زمان کم درمان شوند.