آدينه 31 حمل|فروردین 1397 برابر با 20 اپریل 2018

مراکز رأی‌دهی در مناطق تحت تصرف طالبان ایجاد خواهند شد 9 جدی|دی 1396

 

شماری از اعضای مجلس‌ نماینده‌گان در نشست عمومی امروز با انتقاد از عملکرد کمیسیون انتخابات می‌گویند، این کمیسیون مراکز رأی‌دهی را در مناطقی ایجاد کرده‌ که در حال حاضر در اختیار طالبان قرار دارند.

اقبال صافی می‌گوید، کمیسیون انتخابات در ولایت کاپیسا 14 مرکز ر‌أی‌دهی را در مناطقی ایجاد کرده که در کنترل طالبان است و نیروهای امنیتی حاکمیتی بر آن‌ها ندارند. به گفتۀ او، کمیسیون انتخابات شمار مراکز قبلی رأی‌دهی در ساحات امن را کاهش داده است.

عبداللطیف ابراهیمی، رییس مجلس نیز می‌گوید، کمیسیون انتخابات در کندز مراکز رأی‌دهی را در محلاتی انتخاب کرده که هم‌اکنون تحت تصرف طالبان قرار دارند. به گفتۀ آقای ابراهیمی، این عملکرد کمیسیون انتخابات پرسش‌برانگیز است.

اما مسؤولان کمیسیون انتخابات در ولایت‌های کاپسا و کندز به سلام‌وطندار می‌گویند، مراکز رأی‌دهی در محل‌هایی انتخاب شده‌اند که در حال حاضر مشکل امنیتی ندارند.

بر بنیاد اعلام زمان‌بندی کمیسیون مستقل انتخابات قرار است انتخابات مجلس نماینده‌گان و شوراهای ولسوالی‌ها به تاریخ 16 سرطان 1397 برگزار شود.

هیأت معاونیت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما نیز با نشر اعلامیه‌یی گفته است، بر پایۀ توافقی که با کمیسیون انتخابات داشته، 90 درصد از 48.4 میلیون دالر هزینۀ ثبت‌نام رأی‌دهنده‌گان را در انتخابات مجلس نماینده‌گان و شوراهای ولسوالی‌های آینده پرداخت می‌کند.