آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

حیوانات کم‌یابِ بدخشان در دام نیروهای امنیتی 10 جدی|دی 1396

 

مسؤولان ریاست حفاظت از محیط زیست بدخشان می‌گویند، شکار بی‌رویۀ حیوانات در این ولایت همچنان ادامه دارد و بیشتر شکارچیان، تفنگ‌داران محلی و نیروهای پولیس مرزی‌اند.

غلام‌نبی سرفراز، رییس ادارۀ حفاظت از محیط زیست بدخشان می‌گوید، نیروهای وابسته به کندک‌های سرحدی و فرماندهی‌های پولیس در ولسوالی‌های زیباک، اشکاشم و واخان گونه‌هایی از حیوانات را که نسل آن‌ها به خطر نابودی روبه‌رو است، شکار می‌کنند.

مسافر، رییس یکی از شوراهای توسعه‌یی ولسوالی واخان نیز می‌گوید، نیروهای امنیتی همه‌روزه در شکارگاه‌ها به دنبال جانوران کم‌یاب می‌گردند.

اما فرماندهان کندک‌های سرحدی و فرماندهی پولیس بدخشان با رد این ادعاها می‌گویند، نیروهای امنیتی زیر فرمان آن‌ها نه تنها دست به شکار غیرقانونی نمی‌زنند بلکه از شکار گونه‌های حیات وحش همواره جلوگیری کرده‌اند.

محمدنبی بیان، آمر امنیت فرماندهی پولیس بدخشان می‌گوید، آن‌ها از هیچ تلاشی برای توقف شکارهای بی‌رویۀ حیوانات کم‌یاب در این ولایت دریغ نکرده‌اند و هنوز این تلاش‌ها جریان دارد.

مسؤولان ادارۀ حفاظت از محیط زیست بدخشان می‌گویند، بیشترین ساحۀ انتشار و جفرافیای زیست حیات وحش در این ولایت دهلیزهای پامیر ولسوالی واخان است.

پامیر، زیست‌گاه عمدۀ حیات وحش به ویژه جانوران کم‌یاب جهانی چون آهوی مارکوپولو، پلنگ برفی، بز مارخور، بز هایبکس و اوریال می‌باشند که به گفتۀ مسؤولان ادارۀ حفاظت از محیط زیست بدخشان نسل این گونه‌ها طی سال‍‌های پسین از خطر نابودی کامل نجات داده شده بود، اما افزایش شکار حیوانات کم‌یاب از سوی نیروهای امنیتی، دوباره این اداره را نگران کرده است.