آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

حامیان نور و دوستم در فاریاب: حکومت نفاق‌افکنی می‌کند 11 جدی|دی 1396

 

هزاران تن از باشنده‌گان فاریاب در همایشی امروز خواهان بازگرداندن عبدالرشید دوستم، معاون نخست رییس جمهور به کشور شدند. آنان که در پارک شهرداری میمنه جمع شده بودند، همچنان حمایت خود را از عطامحمد نور به عنوان والی بلخ اعلام کردند.

اشتراک‌کننده‌گان این همایش سران حکومت را به تعهدشکنی متهم می‌کنند و می‌گویند، برخی با ایجاد اختلافات میان اقوام، زمینۀ فساد و ناامنی را گسترش می‌دهند. آنان هشدار می‌دهند که اگر عبدالرشید دوستم به کشور برنگردد و صلاحیت‌های معاون نخست به وی داده نشود، به اعتراضات‌شان ادامه می‌دهند.

عطامحمد فیضی، رییس حزب جنبش ملی در فاریاب می‌گوید، سران حکومت تمام اقوام را به حاشیه رانده‌اند و به هیچ یک از وعده‌های‌شان وفا نکرده‌اند.

محمدطاهر رحمانی، رییس شورای ولایتی این ولایت نیز در این همایش می‌گوید، آقای دوستم باید آبرومندانه به کشور برگردانده شود و رییس اجرایی حزب جمعیت نیز به فعالیت‌هایش در ولایت بلخ به عنوان والی ادامه دهد.

اشتراک‌کننده‌گان در رابطه به جنجال‌های عطامحمد نور و ارگ از حکومت و «حامیان بین‌المللی» می‌خواهند که در پی حذف چهره‌های ملی نباشند.

زین‌الدین عابدی، رییس شبکۀ نهادهای مدنی می‌گوید که نادیده‌گرفتن رهبران ملی به معنی پشت‌پازدن به رأی میلیون‌ها شهروند کشور است. او می‌گوید: «حکومتی که خواست شهروندانش را در نظر نگیرد، غیرقابل تحمل است.»

محمد طارق، یکی از بزرگان قومی فاریاب نیز می‌گوید: «هر اندازه چهره‌های محبوب خود را از بدنۀ قدرت دور نگه داریم، به همان اندازه موجب جنگ، فقر و بدبختی می‌شویم.»

گسترش ناامنی‌ها در شمال، فساد و عدم تطبیق قانون از نگرانی‌های دیگر مردم در این همایش بود و آنان از جامعۀ جهانی و کشورهای کمک‌کننده خواستار ختم پروژه ناامن‌سازی شمال و حضور داعش شدند.

در پایان این همایش قطع‌نامه‌یی پنج مادهیی نیز صادر شد که در آن از سران حکومت وحدت ملی خواسته شده بود به اختلافات میان عبدالرشید دوستم، معاون نخست ریاست جمهوری و عطامحمد نور با ارگ پایان دهند.