آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

پاکستان تا یک ماه دیگر یک‌ونیم میلیون مهاجر افغانستان را اخراج می‌کند 14 جدی|دی 1396

 

پاکستان قرار است بیش از یک‌ونیم میلیون مهاجر افغانستان را از خاکش اخراج کند.

کابینۀ مرکزی این کشور در آخرین نشست خود تصمیم گرفته مدارک مهاجران افغانستان در این کشور را برای یک ماه دیگر تمدید کند و از آغاز این ماه تا پایان، این مهاجران باید به افغانستان برگردند.

حفیظ‌الله میاخیل، مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجران و برگشت‌کننده‌گان افغانستان به سلام‌وطندار می‌گوید، ماه گذشته در نشستی چند‌جانبه میان وزیران مهاجران افغانستان، پاکستان و نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل برای مهاجران، تفاهم‌نامه‌یی را به خاطر اسکان مهاجران تا پایان 2018 میلادی به امضا رساندند. اما به گفتۀ آقای میاخیل، در این نشست نماینده‌گان پاکستان گفته بودند، این موضوع را با کابینه نیز در میان می‌گذارند و تصمیم کابینه نیز دیروز اعلام شد.

مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجران می‌گوید که این اقدام پاکستان خلاف اصول روابط‌ بین‌المللی است و این کشور حق اتخاذ چنین تصمیم یک‌جانبه‌یی را ندارد.

به گفتۀ میاخیل احتمالاً این اقدام بُعدی سیاسی نیز دارد، در حالی که سال گذشته در نشستی اسلام‌آباد وعده سپرد که هرگز موضوع مهاجران را سیاسی نمی‌کند. او می‌گوید که به زودی نماینده‌گان سیاسی افغانستان برای جلوگیری از اخراج مهاجران دست به کار خواهند شد.

مقام‌ها در وزارت مهاجران می‌گویند که مهاجران افغانستان باید به کشور خود بازگردند، اما این روند باید مرحله‌وار انجام شود.

تلاش کردیم تا دیدگاه کمشنری عالی سازمان ملل متحد برای مهاجران را نیز داشته باشیم، اما موفق نشدیم.

ملک‌محمد خان، عضو شورای رهبری مهاجران افغانستن می‌گوید که این تصمیم پاکستان مهاجران را نگران کرده است. او می‌گوید که تلاش دارند این موضوع را به گوش مسؤولان در سازمان ملل برسانند. با این حال، آقای محمد‌خان می‌گوید، در دیدارهایی که با مقام‌های پاکستانی داشته‌اند گفته شده که این تصمیم در نشست‌های بعدی کابینه بررسی خواهد شد.

با این حال رستم‌شاه مومند، سفیر پیشین پاکستان برای افغانستان به سلام‌وطندار می‌گوید که این اقدام پاکستان جنبۀ سیاسی دارد و مستقیماً با اظهارنظر دونالد ترامپ در بارۀ اسلام‌آباد مرتبط است. آقای مومند می‌گوید که در این اقدام اسلام‌آباد بیشتر خودش ضرر می‌بیند.

او می‌افزاید که اسلام‌آباد باید مشکلش را با حکومت ترامپ حل کند، نه این که با اخراج مهاجران و تبدیل موضوعی حقوق بشری به سیاسی در پی تلافی باشد.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا چند روز پیش در نخستین پیام توییتری خود در سال نو میلادی، پاکستان را آماج حملات لفظی قرار داد و گفت: «آمریکا کورکورانه بیش از ۳۳ میلیارد دالر در طول ۱۵ سال اخیر به پاکستان کمک کرده است، در حالی که آن‌ها چیزی جز دروغ و فریب به ما تحویل نداده و رهبران ما را احمق پنداشته‌اند.» او در ادامه اضافه کرد: «آن‌ها [پاکستان] به تروریست‌هایی که ما در افغانستان به دنبال‌شان هستیم، پناه داده‌اند!»

چنین واکنشی در برابر پاکستان از سوی مرد درجه یک آمریکا بی‌سابقه بوده است. این اظهار نظر موجب شد تا اسلام‌آباد سفیر واشنگتن را احضار کند و همچنان خواجه محمد آصف، وزیر خارجۀ پاکستان در پاسخ به این پیام گفت: «جواب ترامپ را خواهیم داد، اما نه در شبکه‌های اجتماعی.»