آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

افراد حزب اسلامی از معادن بغلان باج‌ می‌گیرند 14 جدی|دی 1396

 

برخی از فعالان مدنی در بغلان می‌گویند، یکی از فرماندهان حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار ماهانه صدها هزار افغانی باج‌ می‌گیرد و در بدل این مقدار پول اجازۀ کار در معادن کرکر و دودکش را می‌دهد. به باور آنان ضعف حکومت محلی در تأمین امنیت سبب شده است که این فرمانده از معادن بغلان اخاذی کند.

شیر محمد مرادی، فعال مدنی در گفت‌وگویی با سلام‌وطندار می‌گوید، این فرمانده حزب اسلامی ماهوار 500 هزار افغانی را به بهانۀ تأمین امنیت معدن ذغال‌سنگ کرکر بغلان به جیب می‌زند. به گفتۀ او شرکت‌ افغان‌کول نیز محافظان این معدن را برکنار کرده و حقوق آنان را به این فرمانده می‌دهد.

عبدالفتاح عطایی، عضو مجتمع نهادهای مدنی بغلان نیز می‌گوید، پیش از پیوستن حزب اسلامی به پروسۀ صلح این فرمانده حزب اسلامی تمامی اسباب و و سایل گران‌بهای این معدن را به تاراج برده است.

این فعالان مدنی می‌افزایند که آنان این موضوع را با والی این ولایت نیز شریک ساخته اند، اما تاکنون هیچ اقدامی نشده است.

شورای ولایتی بغلان نیز حضور افراد مسلح این فرمانده حزب اسلامی را در معدن تأیید می‌کند، اما می‌گوید،آنان در کار معدن دخالتی ندارند.

صفدر محسنی، رییس شورای ولایتی بغلان می‌گوید که بیشتر اسباب و وسایل معدن کرکر بغلان پیش از پیوستن گلبدین حکمتیار به روند صلح از سوی این فرمانده حزب سلامی به یغما برده شده است.

مسؤولان شرکت افغان‌کول در بغلان و کارگران این معدن نمی‌خواهند در این باره گفت‌وگو کنند، اما عبدالحی نعمتی، والی این ولایت می‌گوید که تاکنون شکایتی از باج‌گیری این فرمانده حزب اسلامی به آنان نرسیده است.

میرویس جهادیار، فرمانده حزب اسلامی که متهم به باج‌گیری و یغمای وسایل گران‌بهای این معادن است با رد تمامی این اتهامات می‌گوید، داشته‌های این معدن را شرکت افغان‌کول به تاراج برده است.

او می‌گوید: «ما هیچ مداخله‌یی در معادن نداریم و پس از عملیات حکومت تمامی داشته‌های معدن را کمپنی افغان‌کول و دولت با خود برد. ما در آن زمان در کوه بودیم، در آنجا وسایل و امکانات معدن به درد ما نمی‌خورد.»

کار معادن ذغال‌سنگ کرکر و دودکش بغلان یک سال پیش برای مدتی متوقف شده و این معادن در بی‌سرنوشتی به سر می‌بردند، اما پس از یک سال این معادن فعالیتش را از سر گرفت.