آدينه 31 حمل|فروردین 1397 برابر با 20 اپریل 2018

حکمتیار: حکومت ایتلافی سبب تجزیۀ افغانستان می‌شود 14 جدی|دی 1396

 

در ادامۀ تنش‌ها و اختلافات میان حزب جمعیت اسلامی و ارگ ریاست جمهوری به خاطر برکناری عطامحمد نور، رییس اجرایی این حزب از مقام ولایت بلخ، گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی می‌گوید که ایجاد حکومت‌های ایتلافی و تقسیم قدرت میان اقوام سبب تجزیۀ یک کشور می‌شود.

آقای حکمتیار که امروز در نشست خبریی در کابل سخنرانی می‌کرد بر ایجاد یک حکومت غیرایتلافی تأکید کرده و می‌گوید، رییس جمهور باید بر بنیاد یک انتخابات شفاف و به دور از تقلب انتخاب شود.

رهبر حزب اسلامی در بخشی از سخنانش با اشاره به تنش‌های اخیر بر سر برکناری آقای نور می‌گوید، این گونه اختلافات سبب تضعیف حکومت می‌شود و آنان خواهان یک حکومت قوی هستند.

آقای حکمتیار با تأکید بر حل این اختلافات از سوی حکومت می‌افزاید که این گونه مشکلات سبب ادامۀ جنگ در کشور می‌شود که سودش تنها به دشمنان افغانستان می‌رسد.

او می‌گوید: «با تلاش‌ها برای تضعیف حکومت موافق نیستیم، افغانستان به یک حکومت قوی و مرکزی نیاز دارد.»

نخستین مذاکرات حزب جمعیت اسلامی و ارگ ریاست جمهوری به منظور حل اختلافات‌شان دو روز پیش در کابل برگزار شد که صلاح‌الدین ربانی، محی‌الدین مهدی، ستار مراد و واقف حکیمی به نماینده‌گی از حزب جمعیت و حنیف اتمر، معصوم ستانکزی و سلام رحیمی به نماینده‌گی از حکومت در این مذاکره حضور داشتند