آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

یک‌ونیم ماه مهلت برای مهار آلوده‌گی هوای پایتخت 16 جدی|دی 1396

 

اعضای مجلس نماینده‌گان می‌گویند که هوای پایتخت بیش از حد آلوده شده و به چالشی برای شهروندان کابل مبدل شده است. به گفتۀ آنان، کمیسیون عالی جلوگیری از آلوده‌گی هوا نیز هیچ‌گونه برنامه‌یی برای مهار این وضعیت ندارد.

به همین هدف مجلس نماینده‌گان امروز (شنبه) مسؤولان کمیسیون عالی جلوگیری از آلوده‌گی هوا را به مجلس فراخواند.

عبدالرؤوف ابراهیمی، رییس مجلس پاسخ مسؤولان کمیسیون عالی جلوگیری از آلوده‌گی هوا را قناعت‌بخش ندانست و برای این کمیسیون یک‌ونیم ماه وقت داد تا برنامه‌هایی را برای کاهش آلوده‌گی هوای کابل عملی کند.

جعفر مهدوی، عضو مجلس نماینده‌گان می‌گوید، کمیسیون عالی جلوگیری از آلوده‌گی هوا باید برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدت را برای مهار آلوده‌گی هوای کابل روی دست داشته باشد.

شماری دیگر از اعضای مجلس وضعیت کنونی هوای پایتخت را بحران محیط‌زیستی عنوان کرده و می‌خواهند که اقدامات جدی‌یی از سوی کمیسیون عالی جلوگیری از آلوده‌گی هوا صورت گیرد.

غلام‌محمد ملکیار، سرپرست کمیسیون عالی جلوگیری از آلوده‌گی هوا با نارضایتی از وضعیت آلوده‌گی هوای پایتخت می‌گوید، برای بهبود این وضعیت برنامه‌هایی را روی دست دارند.

به گفتۀ ملکیار، جلوگیری از آلوده‌گی هوا، افزایش وسایط نقلیه در پایتخت، کوچه‌ها و سرک‌های خاکی و جیره‌بندی‌های برق سبب افزایش آلوده‌گی هوای کابل شده است. او می‌‌گوید: «تا زمانی‌که جاده‌ها قیرریزی نشوند، اگر خواست شما باشد یا نی، هوا آلوده است.»

شهروندان پایتخت همواره از افزایش آلوده‌گی هوا و بیماری‌های ناشی از وضعیت بدِ محیط‌زیستی گلایه دارند، اما مسؤولان همواره از طرح برنامه و پلان سخن می‌زنند.