آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

رشدِ صنعت کفش‌دوزی در تخار 20 جدی|دی 1396

 

اخیرأ صنعت کفش‌دوزی در شهر تالقان مرکز تخار رشد چشم‌گیری داشته و شمار کارگاه‌های تولیدی کفش افزایش یافته است. کفش‌های ساخت وطن با کیفت خوبی که دارد، در میان جوانان جا باز کرده و از بازار خوبی نیز برخوردار است.

حبیب‌الله محبوب، رییس پیشه‌وران تخار در گفت‌وگویی به سلام‌وطندار می‌گوید، نبود بازار ویژه برای تولیدات وطنی سبب شده‌ است که بازرگانان به گونۀ پراکنده فعالیت داشته باشند.

به گفتۀ او، اخیرأ صنعت کفش‌دوزی در میان مردم جا باز کرده و به گونۀ بی‌پیشینه در حال رشد است.

رییس پیشه‌وران تخار می‌افزاید، بیشتر کارگاه‌های کفش‌دوزی در اطراف شهر تالقان فعالیت دارد و بزرگ‌ترین مشکل آنان نبود مکان مشخص است.

باشنده‌گان تخار نیز می‌گویند، آنان از کفش‌های ساخت وطن که کیفیت و دوخت خوب دارد، استفاده می‌کنند.

جاوید از باشنده‌گان تالقان می‌گوید، کفش‌های ساخت کشور با کیفیت‌ خوبی که دارد، بهایش هم مناسب است و بیشتر جوانان از این کفش‌ها استفاده می‌کنند.

سید انعام از دیگر باشنده‌گان تالقان می‌گوید، هم‌اکنون کفش‌های ساق‌دار بازار خوبی دارد و این کفش‌ها تا 2 هزار افغانی به فروش می‌رسد.

به گفتۀ او، بیشتر جوانان همین کفش‌ها را از گارگاهای کفش‌دوزی به نصف قیمت‌ خریداری می‌کنند.

سید شاکر یک‌تن از کفش‌دوزان می‌گوید، حدود یک‌سال می‌شود که تولیدات‌شان افزایش یافته است، اما به علت نبود مکان مشخص آنان در خانه‌های‌شان کارگاه کفش‌دوزی را فعال ساخته‌اند.

به گفتۀ شاکر، او روزانه 24 جوره کفش تولید و به بازار عرضه می‌کند.

مسؤولان پیشه‌وران تخار می‌افزایند که چرم ساخت این کفش‌ها از پاکستان وارد می‌شود، اما کفی این کفش‌ها در شهر تالقان ساخته می‌شود.