آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

جان‌باختنِ بیش از 1300 غیرنظامی در 8 ماه 20 جدی|دی 1396

 

مسؤولان گروه دادخواهی برای حفاظت از افراد ملکی می‌گویند، در هشت ماه اخیر سال  2017 میلادی در افغانستان، 1372 غیرنظامی در درگیری‌ها میان حکومت و گروه‌های تروریستی کشته و  2360 تن دیگر زخمی شده‌اند.

عزیزاحمد تسل، عضو گروه دادخواهی برای حفاظت از افراد ملکی امروز (چهارشنبه) هنگام نشر گزارش تازۀ این گروه در بارۀ تلفات غیرنظامیان در افغانستان می‌گوید، این شمار افراد در بمباردمان‌ها، حملات انتحاری و انفجاری در ولایت‌های کابل، ننگرهار، هرات، غور، کندز و هلمند کشته و زخمی شده‌اند.

در گزارش گروه دادخواهی برای حفاظت از افراد ملکی، از حکومت و مخالفان مسلح خواسته شده است تا در میدان‌های نبرد به زنده‌گی غیرنظامیان توجه جدی کنند.

محمد عاطف از دیگر اعضای گروه دادخواهی برای حفاظت از افراد ملکی می‌گوید، حکومت باید به نیروهای خارجی خاطرنشان سازد تا در هنگام عملیات‌های نظامی به غیرنظامیان آسیب نرسانند.

به گفتۀ آقای عاطف این عمل طرف‌های جنگ در افغانستان نقض آشکار حقوق بشری است.

این گزارش در حالی نشر می‌شود که پیش از این به شمول سازمان ملل متحد شماری دیگری از نهادها نیز با نشر گزارش‌هایی از تلفات غیرنظامیان در افغانستان، نسبت به افزایش آمار تلفات غیرنظامیان در جنگ کنونی در کشور، ابراز نگرانی کرده‌اند.