يک‌شنبه 27 حوت|اسفند 1396 برابر با 18 مارچ 2018

۷۵ زندانی حزب اسلامی از زندان پلچرخی آزاد شدند 21 جدی|دی 1396

 

بر بنیاد توافق‌نامۀ صلح حکومت وحدت ملی با حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار،  امروز (پنج‌شنبه)  75 تن از زندانیان این حزب از بند رها شدند.

شاه‌میر امیرپور، رییس زندان‌ها و محاکم وزارت امور داخله در مراسمی که به مناسبت رهایی این شمار از زندانیان حزب اسلامی در کابل برگزار شده بود می‌گوید، این افراد بر بنیاد فرمان رییس جمهور آزاد شده‌اند.

آقای امیرپور ادعای ارتباط آزادشده‌گان با گروه داعش و طالبان را رد می‌کند و می‌گوید، پس از بررسی‌ها ثابت شده است که تمام این افراد اعضای حزب اسلامی اند.

نادر افغان، سخنگوی حزب اسلامی به سلام‌وطندار می‌گوید، تا کنون در سه مرحله  145 تن از زندانیان حزب اسلامی آزاد شده‌اند و این روند ادامه دارد.

آقای افغان با انتقاد از کندی روند رهایی زندانیان حزب اسلامی می‌گوید، حلقاتی در داخل دولت مخالف رهایی زندانیان این حزب اند.

نصرالله، عضو کمیسیون توافق‌نامۀ صلح دولت و حزب اسلامی در این مراسم می‌گوید، بر بنیاد توافق‌نامۀ امضاشده میان حزب اسلامی و حکومت، زندانیان در چندین مرحله آزاد می‌شوند.

یکی از زندانیان آزاده شده که به مدت هشت سال محکوم به زندان بود و دونیم سال آن را سپری کرده است می‌گوید، درس‌های باقی مانده‌اش را تکمیل می‌کند.

از امضای توافق‌نامۀ صلح میان حزب اسلامی و حکومت افغانستان نزدیک به 13 ماه می‌گذرد. به گفتۀ اعضای حزب اسلامی، یکی از ماده‌های این توافق‌نامه، آزادی 2500 تا 3 هزار نفر از زندانیان حزب اسلامی است.