دوشنبه 30 دلو|بهمن 1396 برابر با 19 فبروری 2018

افغانستان طرح تحریم پاکستان را به هیأت شورای امنیت سازمان ملل سپرد 25 جدی|دی 1396

 

۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد که برای بررسی اوضاع افغانستان به کابل آمده‌اند، روز یک‌شنبه با سران حکومت و شماری از چهره‌های سیاسی دیدار کردند.

بر پایۀ اعلامیۀ ارگ ریاست جمهوری و ریاست اجرایی، سران حکومت در دیدارشان با اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، شواهد و مدارکی از آموزش و تمویل گروه‌های تروریستی به شمول گروه داعش از سوی پاکستان را در اختیار هیأت شورای امنیت سازمان ملل گذاشته و خواهان افزایش فشارهای سازمان ملل بر دولت پاکستان شده‌اند.

اما یک منبع معتبر حکومتی که نمی‌خواهد نامش فاش شود به سلام‌وطندار می‌گوید، سران حکومت طرح تحریم پاکستان از سوی شورای امنیت سازمان ملل را به این هیأت سپرده‌اند.

به گفتۀ این منبع، شورای امنیت سازمان ملل با صدور قطع‌نامه‌یی در این باره تصمیم خواهد گرفت.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت می‌گوید، در دیدار با هیأت شورای امنیت سازمان ملل، دربارۀ مبارزه با تروریسم، مواد مخدر، رسیده‌گی به پناه‌گاه‌های تروریستان در آنسوی مرز دیورند، تعزیرات علیه گروه‌های تروریستی و افزایش فشار بر پاکستان تأکید کرده است.

در بخشی از اعلامیه‌ ارگ ریاست جمهوری آمده  است که غیرت عمراوف، نمایندۀ قزاقستان در شورای امنیت و رییس دوره‌یی شورای امنیت سازمان ملل در دیدار با رییس جمهور از برقراری صلح در افغانستان حمایت کرده و بر همکاری این سازمان در امر مبارزه با تروریسم، تشدید فشارها بر حامیان تروریستان و همچنان کمک برای توسعه و بازسازی افغانستان تأکید کرده است.

افغانستان، آمریکا و برخی کشورهای دیگر سالها است از وجود پناهگاه‌های امن تروریست‌ها در خاک پاکستان انتقاد می‌کنند، اما هنوز اقدام جدی‌یی برای اعمال فشارهای بیشتر بر پاکستان نشده است.