دوشنبه 30 دلو|بهمن 1396 برابر با 19 فبروری 2018

نگرانی‌ها از گسترش جغرافیای جنگی طالبان در بدخشان 28 جدی|دی 1396

 

برخی از فعالان مدنی، باشنده‌گان و رییس شورای ولایتی بدخشان می‌گویند، اگر عملیات پاک‌سازی و پس‌گیری مناطق از دست‌رفته در این ولایت راه‌اندازی نشود، دامنۀ ناامنی‌ها در این ولایت بیشتر از پیش گسترش خواهد یافت.

بشیر صمیم، رییس شورای ولایتی بدخشان می‌گوید، هم‌اکنون دو ولسوالی این ولایت به گونۀ کامل و یازده ولسوالی دیگر به گونۀ نسبی با درصدی‌های متفاوت در کنترل گروه طالبان قرار دارد.

به گفتۀ رییس شورای ولایتی بدخشان، فصل سرما بهترین فرصت برای راه‌اندازی عملیات تصفیه‌یی است و اگر حکومت در این فصل که طالبان در تلاش تجهیز نیروهای‌شان است، عملیات نظامی نکند، این گروه با آغاز فصل گرما عملیات‌های بزرگی را راه‌اندازی خواهد کرد.

جاهدالله پیام، یک‌تن از فعالان مدنی بدخشان می‌گوید، در این اواخر دامنۀ ناامنی حتا به شهر فیض‌آباد، گسترش یافته است.

به گفتۀ آقای پیام، در صورت عدم راه‌اندازی عملیات تصفیه‌یی، افزون بر سقوط مرکزهای ولسوالی‌های زیر تهدید، شهر فیض‌آباد نیز در امان نخواهد ماند.

احمدفیصل بیگ‌زاد، والی بدخشان نیز می‌گوید، اگر عملیات برای پس‌گیری ولسوالی‌های وردوج و یمگان و بخش‌های از ولسوالی ِجرم راه‌اندزی نشود، مشکلات ناامنی در بدخشان جدی تر خواهد شد.

به گفتة والی بدخشان، پلان راه‌اندازی عملیات به حکومت مرکزی فرستاده شده و جهت اجرای عملیات منتظر هدایت و همکاری حکومت مرکزی اند.

 هر چند مقام‌های محلی بدخشان از راه‌اندازی عملیات زود هنگام برای تصفیۀ مناطق زیرکنترل طالبان سخن می‌زنند، اما باشنده‌گان بدخشان و اعضای شورای ولایتی نسبت به وعده‌ها بی‌باور اند.

آنان می‌گویند، با این‌که حکومت بارها از راه‌اندازی عملیات‌های گسترده خبر داده است، اما هیچ یک از این وعده‌ها تا کنون عملی نشده است.