چهارشنبه 2 حوت|اسفند 1396 برابر با 21 فبروری 2018

پدر سرباز کشته‌شده: وزارت دفاع از پرداخت اکرامیۀ فزندش خودداری می‌کند 1 دلو|بهمن 1396

سیدانعام صالحی سلام‌وطندار  

عجب‌گل، سرباز قول اردوی ۲۰۵ اتل در کندهار پس از چهار سال اجرای وظیفه با یک دنیا امید به خانه بر می‌گردد و قرار است که یک مدتی در کنار خانواده‌اش باشد. بی‌خبر از این که پس از برگشت به وظیفه دیگر خانواده‌ را نمی‌بیند. او در ماه جوزای سال روان هنگامی که از کندز به کندهار می‌رفت از سوی طالبان دستگیر و کشته می‌شود؛ اما چه‌گونه‌گی انتقال پیکر او به کندز، بی‌توجهی وزارت دفاع و عدم پرداخت اکرامیۀ این سرباز بر درد از دست‌دادن خانوادۀ عجب‌گل افزوده است.

محمدگل، پدر عجب‌گل در گفت‌وگویی با خبرنگار سلام‌وطندار از چه‌گونه‌گی دریافت پیکر پسرش، انتقال این پیکر بی‌جان تا به کندز و بی‌مهری حکومت شکایت می‌کند. پدر این سرباز می‌گوید، پس از ماه‌ها بی‌خبری از فرزندش به جست‌وجوی او برامده و کشته‌شدن فرزندش را از طریق یک راننده خبر می‌شود و پس از یک ماه پیکرش را دریافت کرده‌اند.

حالا پدر عجب‌گل می‌گوید، پس از جان باختن پسرش چندبار به قول اردوی 205 اتل و وزارت دفاع مراجعه کرده است؛ اما این وزارت از پرداخت اکرامیۀ فرزندش خودداری می‌کند.

او می‌گوید: «فزندم چهارسال به در ارتش بود و به مردم کمک کرد؛ اما حال همین دولت به ما کمک نمی‌کند.»

رجب‌گل، برادر سرباز کشته شدۀ ارتش نیز می‌گوید، برای دریافت اکرامیۀ برادرش بارها به قول اردوی 205 اتل در کندهار و وزارت دفاع مراجعه کرده‌اند؛ اما مسؤولان این وزارت می‌گویند، عجب‌گل منفک شده است.

اما محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع می‌گوید، در انتقال زخمیان و کشته شده‌گان ارتش از میدان‌های جنگ از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند.

به گفتۀ آقای رادمنش، اگر خانوادۀ عجب‌گل سند معتبری در اختیار دارد، می‌تواند پول اکرامیۀ او را به دست آورد.

این تنها عجب‌گل نیست که مورد بی‌مهری مسؤولان وزارت دفاع قرار گرفته و اعضای خانواده‌اش از این بابت شکایت می‌کنند. پیش از این نیز خانواده‌های سربازان کشته‌شده بارها از بی‌توجهی و سهل انگاری مقام‌های وزارت دفاع انتقاد کرده‌اند.