دوشنبه 30 دلو|بهمن 1396 برابر با 19 فبروری 2018

نگرانی‌ها از بد رفتاری با زندانیان در امارات متحده عرب 3 دلو|بهمن 1396

 

به تازه‌گی سازمان عفو بین‌الملل گزارشی در باره وضعیت زندانیان امارات به نشر رسانده است که نگرانی مدافعان حقوق بشر را بر انگیخته است.

مقام‌ها در بریتانیا گفته‌اند که پروندۀ 10 مقام ارشد امارات متحدۀ را که متهم به شکنجه‌، بدرفتاری و ظلم بر زندانی‌ها اند، آماده کرده‌اند.

به نقل از گزارش  سازمان عفو بین‌الملل، شماری از زندانی‌های قطری که در میان سال‌های 2013-2015 میلادی بدون مرتکب شدن جرمی به زندان انداخته شده بودند، می‌گویند، در زندان‌های امارات متحدۀ عربی بر آنان ظلم شده است.

محمود الجیده، پزشک قطری 56 ساله می‌گوید، پولیس امارات او را به اتهام ارتباط با گروه اخوان‌المسلمین از فرودگاه دُبی بازداشت کرد و مدت 27 ماه را در زندان با شکنجه و بد رفتاری زندان‌بان‌هاسپری کرده است.

این زندانیان شاکی در شکایت نامه‌های‌شان از مسؤولان زندان‌های امارات متحدۀ عرب گفته اند که آنان زیر شکنجه به اعتراف‌نامه‌ها امضا کرده‌اند.

توبی کدمن، وکیل مدافع حقوق بشر می‌گوید، قربانیان شکنجه در امارات برای دادخواهی و عدالت به بریتانیا و دیگر کشورها آمده‌اند. به گفتۀ او، سیستم قضایی امارات متحده فاقد آزادی‌ست و در این کشور ضمانت به ساده‌گی انجام نمی‌شود.

گزارش سازمان عفو بین‌الملل نشان می‌دهد که بازداشت خودسرانه، اتاق‌های انفرادی، شکنجه، اعتراف اجباری با تهدید و یا هم وعده‌های رهایی از مواردی اند که از سوی قربانیان به ثبت رسیده است.

پس از نگرانی‌های مدافعان حقوق بشر از وضعیت ناگوار زندان‌ها، شکنجه و بد رفتاری با زندانی‌ها در امارات متحدۀ عرب شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام کرده است که به پروندۀ حقوق بشر امارات متحدۀ عربی رسیده‌گی می‌کند.