چهارشنبه 2 حوت|اسفند 1396 برابر با 21 فبروری 2018

ماه مارچ آخرین مهلت بازگشت مهاجران افغانستانی از پاکستان 4 دلو|بهمن 1396

 

نزدیک به یک‌ماه پیش کابینۀ حکومت پاکستان فیصله کرد که حدود دو میلیون مهاجر افغانستانی که معیاد کارت مهاجرت‌شان پایان یافته است، باید تا پایان ماه جنوری سال روان میلادی این کشور را ترک کنند.

شماری از آگاهان پاکستانی و افغانستانی در آن زمان این فیصلۀ مقام‌های پاکستانی را سیاسی و خلاف قانون عنوان کردند.

معین مرستیال، جنرال قنسل افغانستان در پیشاور پاکستان امروز (چهارشنبه) در گفت‌وگویی به سلام‌وطندار می‌گوید، حضرت عمر زاخیلوال، سفیر افغانستان در پاکستان به نمایندۀ مهاجران افغانستان در پاکستان گفته است که این مهاجران باید برای بازگشت به کشورشان تا پایان ماه مارچ سال روان میلادی آماده شوند.

ملک اول‌خان میاخیل، عضو شورای سراسری مهاجران افغانستانی در پیشاور پاکستان به سلام‌وطندار می‌گوید، آنان با مقام‌های حکومت افغانستان در بارۀ بازگشت مهاجران گفت‌وگو کرده‌اند و به زودی با پرویز ختک، وزیر اعلای خیبر پشتون‌خواه نیز در بارۀ تمدید زمان بازگشت مهاجران دیدار خواهند کرد.

حفیظ احمد میاخیل، مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجران و بازگشت کننده‌گان می‌گوید که آنان تاکنون به گونۀ رسمی در بارۀ بازگشت مهاجران با مقام‌های پاکستانی گفت‌وگو نکرده‌اند.

به گفتۀ آقای میاخیل، تلاش‌ها از راه‌های دیپلماتیک برای تمدید زمان بازگشت مهاجران به کشور آغاز شده است.

گفته می‌شود که این اقدام پاکستان پس از فشارهای آمریکا بر این کشور صورت گرفته است.

رییس جمهوری آمریکا در توویتی به دلیل آنچه که او عدم همکاری حکومت پاکستان در مبارزه با تروریزم و هراس‌افگنی عنوان کرد، این کشور را به دروغ‌گویی و فریبکاری متهم کرده است.