چهارشنبه 2 حوت|اسفند 1396 برابر با 21 فبروری 2018

راه‌پیمایی در فراه به خشونت انجامید 4 دلو|بهمن 1396

 

ده‌ها تن از باشنده‌گان فراه امروز (چهارشنبه) در برابر دفتر والی و فرماندهی پولیس این ولایت گرد آمده و علیه والی و فرمانده پولیس فراه شعار سر دادند.

اما هنگامی که پولیس آتش‌نشانی تلاش کرد با پاشیدن آب معترضان خشمگین را پراکنده سازد، شماری از معترضان بر موتر آب‌پاش یورش برده و آنرا تخریب کردند.

در پی این رویداد، پولیس به سوی معترضان شلیک کرد که در نتیجۀ آن دو تن زخمی شدند.

معترضان مدعی اند که حکومت محلی فراه از ورود برخی از بزرگان محلی و اعضای خانواده های قربانیان درگیری‌های اخیر در این ولایت به نشست هیأت حکومت مرکزی با مقام‌های ادارۀ محلی جلوگیری کرده است.

قدرت‌الله فاروقی، یک‌تن از معترضان می‌گوید، مردم به تنگ‌ آمده‌اند و دیگر توان غم از دست دادن عزیزان‌شان را ندارند.

جواد تابش،یکی دیگر از این معترضان می‌گوید، آنان به خاطر افزایش ناامنی‌ها در فراه راه‌پیمایی کردند، اما زمانی‌که تجمع مردم در برابر فرماندهی پولیس و مقام‌ ولایت در حال افزایش بود، پولیس دست به فیرهای هوایی پراکنده زد که در نتیجه 3 تن از معترضان زخمی شدند.

جمیله امینی، عضو شورای ولایتی فراه نیز می‌گوید، در حالی که طالبان به دروازه‌های شهر فراه رسیده‌اند، برخی حلقات در نشست با هیأت حکومت مرکزی وضعیت امنیتی شهر را خوب توصیف کرده‌اند.

اما ناصر مهری، سخنگوی والی فراه این ادعای خانم امینی را رد می‌کند و می‌گوید، هیأت اعزامی کابل با فعالان مدنی، بزرگان و مقام‌های امنیتی نشست‌های جداگانه داشته است.

به گفتۀ آقای مهری، باشنده‌گان فراه بدون هماهنگی با پولیس دست به تظاهرات زده‌اند.

راه‌پیمایی باشنده‌گان فراه در حالی است که روز گذشته هیأتی از حکومت مرکزی برای بررسی اوضاع امنیتی به ولایت فراه رفته است.