دوشنبه 30 دلو|بهمن 1396 برابر با 19 فبروری 2018

کاخ سفید: تعویق انتقال قدرت در بلخ منافع ملی را تهدید می‌کند 5 دلو|بهمن 1396

 

ریاست جمهوری ایالت متحدۀ آمریکا با پخش اعلامیه‌یی از سران حکومت وحدت ملی خواسته است که تنش‌ها به خاطر انتقال قدرت به والی جدید بلخ را به زودی و مسالمت‌آمیز حل کنند.

در بخشی از این اعلامیه که درست چند روز پس از تماس تلفونی مایک پنس، معاون رییس جمهوری ایالت متحدۀ آمریکا با رییس جمهور غنی برای حل تنش‌ها میان ارگ و بلخ، نشر شد آمده است که تعویق انتقال قدرت در بلخ منافع مردم افغانستان را با خطر روبه‌رو می‌کند و سران حکومت باید منافع مردم را ارجعیت دهند.

در اعلامیه قصر سپید تأکید شده است که برای حل تنش‌ها میان ارگ و بلخ جایی برای خشونت وجود ندارد و باید به گونۀ مسالمت‌آمیز حل شود.

قصر سپید در این اعلامیه گفته است: باید مردم را مطمین ساخت که با آغاز به کار والی جدید بلخ امنیت شهر بهتر خواهد شد و حکومت هم می‌تواند با سهولت مسؤولیت‌اش را در برابر مردم انجام دهد.

در بخش دیگر این اعلامیه آمده است که آمریکا تنش‌ها میان ارگ و بلخ را از نزدیک دنبال می‌کند، اما تأکید کرده که افغانستانی‌ها باید خود در حل این بحران تلاش کنند.

گفتنیست که پیش از این مایک پنس، معاون رییس جمهوری آمریکا و جان بس، سفیر جدید آمریکا برای افغانستان نیز برای حل این تنش‌ها و انتقال قدرت در بلخ به گونۀ صلح‌آمیز تأکید کرده‌اند.


در همین زمینه
پنس: انتقال قدرت در بلخ باید مسالمت‌آمیز باشد