دوشنبه 30 دلو|بهمن 1396 برابر با 19 فبروری 2018

فعالان مدنی غور: نیروهای خیزش مردمی برای طالبان جاسوسی می‌کنند 5 دلو|بهمن 1396

 

عکس: آرشیو

شماری از فعالان مدنی و اعضای شورای ولایتی غور می‌گویند که حضور شماری از افراد زیرنام نیروهای خیزش مردمی در این ولایت سبب شده، تا عملیات‌های نیروهای امنیتی ناکام شود.

به گفتۀ آنان این افراد اطلاعات استخباراتی را پیش از راه‌اندازی عملیات‌ها به طالبان انتقال می‌دهند.

نظرمحمد ثاقب، از فعالان مدنی در غور به سلام‌وطندرا می‌گوید، با این‌که این افراد تجهیزات و امکانت زیادی را از دولت دریافت می‌کنند. اما پیش از راه‌اندازی عملیات، تمامی اطلاعات را با طالبان شریک می‌سازند.

محمد ناصر خسرو، یکی دیگر از فعالان مدنی می‌گوید، نیروهای خیزش مردمی به جز امتیازگیری، ناامن سازی و کشتن مردم بی‌گناه غور کاری دیگر ندارند. به گفتۀ این فعال مدنی، حضور و فعالیت نیروهای خیزش مردمی سبب‌شده تا نیروهای امنیتی در عملیات‌های‌شان هیچ دستاوردی نداشته باشند.

عبدالحمید ناطقی، عضو شورای ولایتی غور نیز می‌گوید، این ملامتی را نمی‌شود تنها به دوش نیروهای خیزش مردمی انداخت چون شماری از افرادی که در درون نظام جابه‌جا شده‌اند، به علت اختلافات قومی و میان گروهی‌شان، اطلاعات استخباراتی را به طالبان می‌دهند.

به گفته آقای ناطقی، آنان بارها این موضوع را با حکومت مرکزی در میان گذاشته‌اند، اما تاکنون هیچ اقدام عملی‌یی در این زمینه نشده است.

خواستیم دیدگاه فرماندهی پولیس غور را نیز در این باره داشته باشیم، اما آنان حاضر به گفت‌وگو نشدند.

اما عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور موجودیت نیروهای خیزش مردمی را درحمایت از نیروهای امنیتی مهم می‌داند و می‌گوید که آنان تاکنون چنین گزارشی را دریافت نکرده‌اند.

به گفتۀ آقای خطیبی، در صورت دریافت چنین گزارشی، مطابق به قانون با آنان برخورد می‌شود.

فعالان مدنی و برخی از اعضای شورای ولایتی غور در حالی از حضور نیروهای خیزش مردمی انتقاد می‌کنند که به تازه‌گی مولی عبدالخالق حیدری، یکی از فرمانده‌هان این نیروها با افرادش و معاون ریاست حج و اوقاف این ولایت به گروه طالبان پیوسته‌اند.