دوشنبه 30 دلو|بهمن 1396 برابر با 19 فبروری 2018

نتیجۀ سفر هیأت طالبان به پاکستان؛ مذاکره برای مذاکره 5 دلو|بهمن 1396

 

سفیر پیشین پاکستان در افغانستان به نقل از یک منبع گروه طالبان میگوید که هیأت فرستاده شدۀ این گروه به پاکستان برای گفت‌وگو با حکومت افغانستان با سران این گروه مشوره می‌کند.

ملا شهاب‌الدین دلاور، عضو رهبری گروه طالبان چند روز پیش به درخواست پاکستان در راس یک هیأت به نماینده‌گی از این گروه از قطر به این کشور رفت.

رستم‌شاه مومند، سفیر پیشین پاکستان در افغانستان در گفت‌وگویی به سلام‌وطندار می‌گوید که این هیأت با مقام‌های پاکستانی در این کشور دیدار و گفت‌وگو کرده است.

به گفتۀ آقای مومند، نمایندۀ طالبان در این دیدار به موقف گذشتۀ این گروه تأکید کرده و گفته است که طرف گفت‌وگوهای آنان، دولت افغانستان نه بل‌که باید آمریکا باشد.

سفیر پیشین پاکستان در افغانستان می‌گوید، چیز تازه‌یی که در این گفت‌وگوها میان هیأت طالبان و مقام‌های پاکستانی رد و بدل شده، این است که طالبان می‌خواهند با سران این گروه در بارۀ چه‌گونه‌گی و موقعیت گفت‌وگوها با دولت افغانستان مشوره کنند.

گفته می‌شود که مقام‌های سازمان استخبارات پاکستانی یا "آی اس آی" حدود یک ماه پیش به طالبان گفته‌اند که رفت و آمد بیشتر و گروهی افراد آنان سبب می‌شود که این کشور زیر فشارهای جهانی قرار گیرد و به همین دلیل باید رفت و آمدشان را کم کنند. سازمان استخباراتی پاکستان به طالبان گفته است که پس از خروج مهاجران افغانستان از این کشور، آنان را در نزدیکی خط دیورند مستقر خواهند کرد و پاکستان از آنان حمایت می‌کند.

حال محمد اسحاق اتمر، آگاه سیاسی به سلام‌وطندار می‌گوید که مقام‌های پاکستانی و طالبان در تلاش کاهش فشارهای جهانی و فریب آمریکا اند.

فیض‌محمد زلاند، یکی دیگر از آگاهان سیاسی می‌گوید، حکومت افغانستان نباید هیچ‌گاهی توقع داشته باشد که پاکستان صلح را در افغانستان تأمین می‌کند.

حکومت آمریکا چندی پیش به پاکستان هشدار داد که اگر در برابر هراس‌افگنان به ویژه گروه حقانی و طالبان مبارزه جدی نکند، کمک‌هایش به این کشور را قطع می‌کند و فشارهایش را افزایش می‌دهد.