دوشنبه 30 دلو|بهمن 1396 برابر با 19 فبروری 2018

اضافه‌شدن شش عضو شبکۀ حقانی و طالبان در فهرست سیاه آمریکا 6 دلو|بهمن 1396

 

ایالت متحدۀ آمریکا شش تن را به اتهام داشتن روابط با گروه‌های تروریستی طالبان و حقانی شامل فهرست سیاه این کشور کرد. وزارت خزاین آمریکا با پخش‌ اعلامیه‌یی گفته است که چهار تن این افراد افغانستانی و دو تن دیگرشان پاکستانی می‌باشند که هم‌اکنون در پاکستان به سر می‌برند.

عبدالصمد ثانی، عبدالقدیر بصیر، حافظ‌محمد پوپلزی و مولوی عنایت‌الله از کسانی‌ هستند که به اتهام ارتباط با طالبان و همچنان فقیرمحمد و گلاخان حمیدی به اتهام ارتباط با شبکۀ حقانی وارد لیست سیاه آمریکا شده‌اند.

سیگل مندلکر، معاون وزارت خزاین آمریکا در امر مبارزه با دهشت‌افگنی‌ و استخبارات مالی می‌گوید که این شش تن در حملات بر نیروهای ائتلاف در افغانستان، تمویل گروه طالبان و شبکۀ حقانی دست دارند.

به گفتۀ معاون وزارت خزاین آمریکا، این تصمیم برای حمایت از راهبرد رییس جمهور ترامپ برای آسیای جنوبی انتخاذ شده و هدف آن هم دگرگونی این گروه‌های دهشت‌افگن و فاش کردن هویت افرادی‌ست که فعالیت این گروه‌ها را تسهیل می‌بخشند. خانم مندلکر می‌افزاید که حکومت پاکستان باید با آمریکا یک‌جا کار کرده و لانه‌های طالبان و شبکۀ حقانی را از خاک خود پاک کند.

بر بنیاد این تصمیم آمریکا، تمامی دارایی‌های این شش تن که در فهرست سیاه آمریکا گنجانیده شده‌اند، مسدود شده و شهروندان آمریکا هم از هر نوع دادوستد مالی با آنان منع شده‌اند.