چهارشنبه 2 حوت|اسفند 1396 برابر با 21 فبروری 2018

افزایش 18 درصدی درآمد گمرک هرات 6 دلو|بهمن 1396

 

مسؤولان در هرات می‌گویند، درآمد گمرک این ولایت نسبت به سال پیش 18 درصد افزایش یافته است. به گفتۀ آنان مبارزه با فساد و جلوگیری از ورود کالاهای قاچاقی از علت‌های افزایش درآمد گمرک می‌باشد.

محمدانور رحمانی، رییس گمرک هرات در گفت‌وگویی به سلام‌وطندار‌ می‌گوید، درآمد این اداره در سال مالی 1396 خورشیدی به 20 میلیارد و 155 میلیون افغانی رسیده، در حالی‌که آنان در سال مالی 1395 خورشیدی 16 میلیارد و 700 میلیون افغانی درآمد داشتند. به گفتۀ آقای رحمانی، این رقم نشان‌دهندۀ افزایش 18 درصدی عواید گمرک در سال مالی 1396 است.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات بر مبارزۀ جدی با فساد اداری، به ویژه در گمرک این ولایت تاکید می‌کند و می‌گوید که مبارزه با فساد در این اداره سبب شده که عواید گمرک امسال افزایش یابد. او می‌گوید: «برخورد با عوامل فساد، سبب کاهش فساد و همزمان افزایش عواید دولت را در پی خواهد داشت.»

اما جواد عمید، فعال مدنی در هرات با ابراز نگرانی از موجودیت فساد اداری در ادارۀ گمرک این ولایت، این رقم افزایش را بسنده نمی‌داند و تأکید می‌کند که گمرک هرات ظرفیت بالاتر از این رقم افزایش درآمد را دارد.

پیش از این محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور در سفرش به ولایت هرات از وجود فساد گسترده در گمرک‌های این ولایت ابراز نگرانی کرده بود.

او تعهد سپرده بود که گام‌های عملی‌یی را برای مهار فساد در این اداره بر می‌دارد، اما به نظر می‌رسد که تاکنون گام‌های موثری در این بخش برداشته نشده است.