دوشنبه 30 دلو|بهمن 1396 برابر با 19 فبروری 2018

حکومت: از این پس صلح را در میدان نبرد می‌یابیم 10 دلو|بهمن 1396

 

پس از آن که رییس جمهور  آمریکا هرگونه گفت‌وگو با طالبان بعد از حملات مرگبار اخیر را رد کرد، حکومت افغانستان اعلام کرد که در میدان جنگ باید بر طالبان پیروز شد.

شاه‌حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری به سلام‌وطندار می‌گوید، پیش‌تر رییس جمهور غنی زمان محدودی را برای گفت‌وگو با طالبان تعیین کرده بود، اما این گروه از این فرصت استفاده نکردند و جنگ‌شان علیه حکومت را شدت بخشیدند.

آقای مرتضوی می‌گوید: « «طالبان با [حمله به کابل] از خط سرخ عبور کردند و احتمال مذاکرات صلح را از بین برده‌اند. ما باید در میدان نبرد راهی برای رسیدن به صلح پیدا کنیم.»

رییس جمهور آمریکا روز گذشته در ضیافتی با حضور اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد با اشاره به حملات اخیر در افغانستان گفت: «آن‌ها دارند چپ و راست مردم بی‌گناه را می‌کشند. بین کودکان و خانواده‌ها بمب‌گذاری می‌کنند. ما تمایلی به گفت‌و‌گو با طالبان نداریم. آن‌چه را که شروع کرده‌ایم به پایان هم می‌رسانیم.»

اما عطاوالله لودین، عضو شورای عالی صلح می‌گوید که طالبان پیش از این آماده‌گی خود را برای گفت‌وگو با آمریکا نشان داده بودند، ولی در نهایت ترامپ به خواست آنان پاسخ رد داد.

پیش از این شورای عالی صلح بارها از طالبان خواسته بود تا با مقام‌های افغانستان به گفت‌وگو حاضر شوند، اما این گروه تاکنون به این خواست حکومت پاسخ مثبت نداده است.

در آخرین مورد طالبان در پاسخ به خواست‌های صلح حکومت افغانستان وزارت داخله پیشین را هدف قرار دادند که در نتیجه آن 103 تن کشته و 235 تن دیگر زخمی شدند.

ذبیح‌الله مجاهد، یکی از سخنگویان این گروه در صفحۀ توییترش نیز در واکنش به گفته‌های دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا گفته است که افغانستان را به گورستان آمریکایی‌ها تبدیل می‌کنند.