چهارشنبه 2 حوت|اسفند 1396 برابر با 21 فبروری 2018

حیف‌ومیل حقوق و امتیازات دانش‌آموزان مکتب تعلیمات خاص غزنی 11 دلو|بهمن 1396

 

شماری از فعالان حقوق معلولین و دانش‌آموزان مکتب نابینایان می‌گویند که حقوق و پول ترانسپورت معلولین نابینا و ناشنوا در مکتب تعلیمات خاص غزنی حیف‌ومیل می‌شود.

محمدرضا ذهین، دانش‌آموز مکتب تعلیمات خاص غزنی و یک‌تن از فعالان حقوق معلولان این ولایت به سلام‌وطندار می‌گوید، فساد اداری دامن این مکتب را گرفته و مسؤولان مکتب تعلیمات خاص که نابینایان و ناشنوایان در آن آموزش می‌بینند، حقوق و امتیازات آنان را حیف‌ومیل می‌کنند. به گفتۀ آقای ذهین، در حالی‌که برای دانش‌آموزان مکتب تعلیمات خاص 1 هزار و 800 افغانی حقوق در نظر گرفته شده است، اما مسؤولان این مکتب برای دانشآموزان نابینا 1200 افغانی و برای دانش‌آموزان ناشنوا 500 افغانی پرداخت می‌کنند.

آقای ذهنین می‌افزاید، از پول ترانسپورت که باید به گونۀ جداگانه پرداخت ‌شود، هیچ خبری نیست.

حفیظ‌الله حسینی، یکی دیگر از دانش‌آموزان مکتب تعلیمات خاص غزنی که نابینا است، نیز روایت مشابهی دارد.

او می‌گوید، وعده‌های هیأت مکتب تعلیمات خاص در زمینۀ پرداخت حقوق و امتیازات‌شان عملی نشده است.

این دانش‌آموز مکتب تعلیمات خاص غزنی از موجودیت شاگردان خیالی در این مکتب نیز سخن می‌زند و می‌گوید، در حالی‌که این افراد هیچ حضور ندارند، اما از تمامی امتیازات یک دانش‌آموز فعال مستفید می‌شوند.

اما نثار احمد آزادزوی، معاون تدریسی ریاست معارف غزنی گفته‌های این دانش‌آموزان نابینا را رد می‌کند و می‌گوید، تمامی پول‌های آنان بصورت شفاف توزیع می‌شود و اگر آنان مشکلی دارند باید این ریاست را در جریان بگذارند.

این در حالی‌ست که چند روز پیش شماری از اعضای شورای ولایتی و مسؤولان ریاست معارف غزنی در گفت‌وگویی با سلام‌وطندار از تقرری کارمندان این ریاست از سوی احزاب سیاسی مشخص شکایت داشتند. به گفتۀ آنان، این روند جلو مبارزه با فساد در این اداره را گرفته است.