چهارشنبه 2 حوت|اسفند 1396 برابر با 21 فبروری 2018

نگرانی‌ها از روستاگریزی در بدخشان 11 دلو|بهمن 1396

 

روستانشینان بدخشان به دلیل نبود امکانات زنده‌گی، افزایش ناامنی و نبود فرصت‌های کاری به شهر فیض‌آباد، مرکز بدخشان رو آورده‌اند.

غلام‌نبی سرفراز، رییس ادارۀ محیط‌زیست بدخشان، با ابراز نگرانی از هجوم روزافزون روستانشینان به شهر فیض‌آباد، مرکز این ولایت می‌گوید، باشنده‌گان شهر روزانه 100 تُن زباله تولید می‌کنند؛ در حالی که شهرداری بدخشان حتا توان‌ تخلیۀ 40 تُن زباله در روز را ندارد. به گفتۀ آقای سرفراز، نبود برنامه‌ریزی منظم برای جابه‌جایی روستانشینان، فیض‌آباد را به یکی از آلوده‌ترین شهرهای افغانستان تبدیل کرده است.

سیدعمر باهر، از فعالان مدنی بدخشان می‌گوید، هجوم بیش از حد روستانشینان به شهر فیض‌آباد، افزون بر مشکلات زیست محیطی، مشکلات  اقتصادی و اجتماعی را نیز به ‌وجود آورده است.

او می‌گوید: «تمامی ساحات سبز فیض‌آباد به منازل مسکونی تبدیل شده است.»

سلام حافظی، مسؤول تنظیف و سرسبزی شهرداری بدخشان هم می‌گوید، افزایش تولید زباله‌ها، آلوده‌گی آب‌ها و تجمع کثافات در نقاط مختلف شهر فیض‌آباد ناشی از حضور بیش از حد روستانشینان در سطح شهر است.

به گفتۀ آقای حافظی، سرازیرشدن بیش از حد روستانشینان به شهر و تراکم زباله‌ها به نگرانی‌ آنان افزوده است.

به گفتۀ مسؤولان محلی بدخشان، افزایش روزافزون ناامنی‌، فقر و بیکاری در روستاها سبب شده است که روستانشینان، شهر را تنها جایی برای ادامۀ زنده‌گی انتخاب کنند.