چهارشنبه 2 حوت|اسفند 1396 برابر با 21 فبروری 2018

155؛ پلی میان پایتخت‌نشینان و شهرداری 12 دلو|بهمن 1396

گیتی محسنی سلام وطندار  

در گوشه‌وکنار پایتخت لوحه‌ها و برگه‌های تبلیغاتی شهرداری کابل اخیراً به چشم می‌خورد. در این لوحه‌ها گفته شده که شهروندان برای ارایۀ نظریات، پیشنهادها، مشکلات و راه‌های حل می‌توانند با تماس به شمارۀ «155» مستقیماً با مسؤولان شهرداری پایتخت صحبت کنند.

پیش از این باید برای در میان‌گذاشتم مشکلات با مسؤولان ساعت‌ها را طی کرد و با هزینۀ بسیار و در صورت گرفتن وقت ملاقات  امکان رسیدن به هدف وجود داشت.

امروز وقتی از کنار یکی از برگه‌های بزرگ تبلیغات ارتباط با مسؤولان شهرداری در کنار چهارراهی می‌گذشتم با اسد روبه‌رو شدم. این جوان دانشجوی دانشکدۀ اقتصاد دانشگاه کابل است. می‌گوید، این شاید نخستین کارکرد خوب شهرداری پایتخت در چند سال گذشته بوده باشد. او می‌گوید در گذشته رساندن مشکلات به گوش مسؤولان بسی دشوار بود، اما حالا در هر کجای کشور می‌توان به مسؤولان به تماس شد و مستقیماً با آن‌ها گفت‌وگو کرد.

اسد در پاسخ به این که آیا تا حال به این شماره به تماس شده و مشکلی را به گوش مسؤولان شهرداری رسانده می‌گوید، تاحال از ارتباط مستقیم و رایگان با مسؤولان شهرداری باخبر نبوده است و از این پس در صورت نیاز حتماً آن را با مسؤولان از طریق این شماره در میان می‌گذارد.

اسد جوان با استعدادی‌ست. از همان ابتدا وقتی لب به سخن گشود این را دانستم. می‌گوید، برنامه‌ها و طرح‌هایی برای پایتخت دارد و می‌خواهد آن را به گوش مسؤولان شهرداری برساند.

اسد من را با دوستش امین معرفی کرد. امین می‌گوید که در فصل سرما مشکلات شهر بیشتر از پیش می‌شود، کوچه‌ها و پس‌کوچه‌های پایتخت به حوض آب تبدیل شده و وجود گِل‌ولای رفت‌وآمد را برای شهروندان دشوار می‌کند. او می‌گوید، خوش‌حال است که می‌تواند مشکلات را بدون هیچ سدی به گوش مسؤولان برساند. می‌گوید، بارها با چنین مشکلاتی روبه‌رو شده و خواسته تا آن را با شهرداری در میان بگذارد، اما با در نظرداشت مشکلات، از آن طفره رفته است.‌

اما در این میان رفیع‌الله، راننده‌یی که تا خانه مرا رساند، روایت خوشایندی از تجربه‌اش دارد. او می‌گوید، روزی در جادۀ نادرپشتونِ پایتخت که دو سمت آن موترها پارک کرده بودند، ازدحام شدیدی ایجاد شد. می‌گوید، بیشتر از دو ساعت را در میان این ازدحام بوده تا بلاخره چشمش به برگۀ تبلیغاتی شهرداری کابل می‌خورد: «بلافاصله با شمارۀ 155 به تماس شدم و مشکل را در میان گذاشتم. از من آدرسِ دقیق ساحه را خواستند، راستش فکر می‌کردم شاید اصلاً نباید وقتم را هدر می‌دادم، اما دقایقی بعد چند پولیس ترافیک به ساحه رسیدند و مشکل را حل کردند.» رفیع‌الله می‌گوید، نخستین باری بود که با چنین سرعت و مسؤولانه به شکایتش رسیده‌گی شده است.

با این حال بودند شماری که دربارۀ چنین شماره‌یی آگاهی نداشتند و وقتی برای آنان معلومات می‌دادم، همه شهرداری را به سهل‌انگاری در آگاهی‌دهی در ارتباط به این موضوع متهم می‌کردند.

این گفت‌وگوها سبب شد تا سراغ سخنگوی شهرداری پایتخت را بگیرم. عبدالجلیل سلطانی می‌گوید، کارمندان شهرداری عقب میزهای کارشان هرآن منتظر شنیدن مشکلات شهروندان هستند. آقای سلطانی می‌گوید، مسؤولان پس از دریافت شکایت، راه حلی برای آن می‌یابند و در زودترین فرصت تیم شهرداری به ساحه اعزام می‌شود.

سخنگوی شهرداری می‌گوید، شهروندان در هر زمان و مکانی در افغانستان می‌توانند به شمارۀ 155 به تماس شوند. به گفتۀ او، یک تیم نسبتاً بزرگ برای حل مشکلات شهروندان موظف شده است و آنان از هیچ تلاشی برای بهبود کارکردهای شهرداری کابل دریغ نمی‌کنند.

پس از آن‌که به شکایت شهروندان رسیده‌گی شد، مسؤولان در شهرداری دوباره به شهروندی که مشکل را به آنان رسانده بود تماس می‌گیرند و در بارۀ حل مشکل اطمینان می‌یابند.

شهر کابل یکی از معدود پایتخت‌های جهان است که با ده‌ها مشکل دست‌وپنجه نرم می‌کند. شهرداری کابل در زمان پادشاهی امان‌الله خان در ۱۲۹۸ خورشیدی با نام اداره بلدیه تأسیس شد. در سال‌های اقتدار محمدنادر خان فرایند توسعه شهری رونق بیشتر گرفت و در دورۀ سلطنت محمدظاهرشاه برای نخستین بار نظام‌نامۀ شهری تدوین یافت و در سال ۱۳۲۰ نام شهرداری به جای نام بلدیه نشست.