دوشنبه 30 دلو|بهمن 1396 برابر با 19 فبروری 2018

پاسخ به نگرانی‌های اسلام‌آباد؛ آمریکا در خاک پاکستان عملیات برگزار نمی‌کند 14 دلو|بهمن 1396

 

یک مقام ارشد ارتش آمریکا گفته است که ایالات متحده قصد عملیات نظامی در خاک این کشور را ندارد.

پیش از این بارها ایالات متحده کمک‌های سالانه‌اش برای مبارزه با تروریسم به پاکستان را به تعویق درآورده بود. اما نگرانی‌ها مبنی بر عملیات نیروهای آمریکایی در خاک پاکستان زمانی به میان آمد که کاخ سفید روز سه‌شنبه اعلام کرد که ایالات متحده قصد نابودی پناه‌گاه‌های شورشیان را در خاک پاکستان و اسلام‌آباد دارد.

به دنبال این سروصداها وزیر دفاع پاکستان به رسانه‌ها گفته است که اسلام‌آباد چنین گفته‌ها از کاخ سفید را جدی می‌گیرد. خرم دستگیر خان گفت: «ما می‌خواهیم این را به آمریکا واضح بسازیم که پاکستان کشوری مستقل است و به استقلالیت کشورمان باید احترام شود.»

این مقام ارشد پاکستان همچنان افزود که به جای چنین اظهاراتی باید در مبارزه با تروریسم اسلام‌آباد و واشنگتن با هم گفت‌وگو کنند. او تأکید کرده است که چنین گفته‌هایی پاکستان را «از صلح در افغانستان دور می‌کند.»

اما کنت مک‌کینزی، نمایندۀ ستاد مشترک ارتش آمریکا می‌گوید که این کشور فکر عملیات نظامی در خاک پاکستان را ندارد «این ]محور تروریسم[ راهبردی منطقه‌یی است و پاکستان از لحاظ جفرافیایی در نقطه‌یی حساس و مهم موقعیت دارد، با این حال این کشور بخش مهمی از راهبرد است.»

ژوزف وتل، فرمانده مرکزی ایالات متحده اما در این مورد گفته است که پاکستان هنوز برای پیروزی آمریکا در افغانستان تهدید است.

آمریکا و دیگر کشورها مدت‌هاست شکایت می‌کنند پاکستان منطقۀ امنی را در اختیار طالبان افغان و متحدش، شبکۀ حقانی قرارداده است و با این کار به آن‌ها اجازه می‌دهد عملیات برون‌مرزی خود را در افغانستان اجرایی کنند.

این اتهامی‌ست که اسلام‌آباد رد می‌کند با این ‌حال دونالد ترامپ از زمان آغاز ریاست‌جمهوری‌اش آتش این انتقادها را تندتر کرده‌است.

پاکستان بعد از حملۀ یازدهم سپتامبر ۲۰۱۱ به جنگ آمریکا علیه تروریسم پیوست و در پی آن میلیاردها دالر کمک نظامی و غیرنظامی از سوی این کشور دریافت کرد.

این کمک مدتی‌ست که به دلیل نارضایتی آمریکا از پاکستان رو به کاهش است، اما رابطۀ کج‌دارومریز دو طرف به دلیل نیاز آمریکا به پاکستان کماکان ادامه دارد.