چهارشنبه 2 حوت|اسفند 1396 برابر با 21 فبروری 2018

واکنش‌ها به لت‌وکوب زنی جوان در تخار؛ تکرار فاجعۀ رخشانه و فرخنده 15 دلو|بهمن 1396

 

این روزها ویدیویی حدوداً یک دقیقه‌یی از لت‌وکوب و شلاق‌زدنِ یک زنِ 22 ساله در صفحه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود. در این ویدیو زنی که با «چادری» پوشیده شده در دادگاهی صحرایی از سوی مردانی خشمگین شلاق زده می‌شود و به شدت مورد ضرب‌وشتم قرار می‌گیرد.

این رویداد در روستای روباط همدین ولسوالی چاه‌آب تخار که تحت کنترل دولت قرار دارد، رخ داده است. نشت این ویدیو در رسانه‌های اجتماعی سروصداهای بسیاری را میان شهروندان کشور برانگیخته است.

سپوژمی وردک، معین راهبردی وزارت امور زنان امروز در یک نشست خبری در کابل از نهادهای مسؤول می‌خواهد که عاملان این دادگاه صحرایی را بازداشت و مجازات کنند.

سنت تیمور، سخنگوی والی تخار می‌گوید، پولیس این ولایت، خسر، ماما و برادر این زن را بازداشت کرده است. به گفتۀ سخنگوی والی تخار، زنی که مورد لت‌وکوب قرار گرفته، نیز نزد پولیس است.

 فضل‌الکریم سراجی، رییس مساجد وزارت حج و اوقاف می‌گوید که هیچ فردی حق ندارد حدوحدود شرعی را خودسرانه بالای دیگران تطبیق کند.

حدود چهار سال پیش مردان خشمگین در رویدادی مشابه در ولایت غور دختری به نام رخشانه را به اتهام فرار از منزل تا حلقوم در خاک مدفون کرده و سنگسارش کردند. این رویداد و واقعاتی چون قتل فرخنده ملکزاده در چند کیلومتری ارگ ریاست جمهوری مشت نمونۀ خروار خشونت علیه زنان در چند سال گذشته‌اند.

بنا بر آمار وزارت امور زنان، در سال جاری خورشیدی 91 قضیه قتل، 6 قضیۀ تجاوز جنسی و 8 قتل ناموسی در این وزارت به ثبت رسیده است.