چهارشنبه 2 حوت|اسفند 1396 برابر با 21 فبروری 2018

ماجرای لت‌وکوب زنی در تخار؛ ثریا از کسی شاکی نیست 16 دلو|بهمن 1396

 

مردان خشمگین چند روز پیش با تازیانه و مشت‌ولگد به جان ثریا افتادند و او را تا حد مرگ لت‌وکوب کردند. ویدیویی که در رسانه‌های اجتماعی از این رویداد دست‌به‌دست می‌شود، زنی چادری‌پوش را نشان می‌دهد که میان این مردان نشسته و جز آه‌وناله لب به سخن نمی‌گشاید.

این رویداد در روستای روباط همدین ولسوالی چاه‌آب تخار که تحت کنترل دولت قرار دارد، رخ داد.

ثریا در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گوید، افراد فیض‌الله، یک فرمانده محلی او را لت‌وکوب کرده‌اند. این زن جوان اما می‌گوید که از هیچ کسی شاکی نیست و این وضعیت را تحمل می‌کند. ثریا می‌گوید، فیض‌الله پیش از آغاز دادگاه صحرایی گفته است که اگر این زن بی‌گناه هم باشد، محض عبرت مردم باید شکنجه و مجازات شود.

با این که پولیس تخار روز گذشته از بازداشت شش تن در رابطه به این رویداد خبر داد، اما اکنون سنت تیمور، سخنگوی والی این ولایت می‌گوید که تاحال عاملان اصلی این دادگاه صحرایی بازداشت نشده‌اند. آقای تیمور می‌گوید که 15 تن در شکنجۀ ثریا دست داشته‌اند و تلاش‌ها برای بازداشت فیض‌الله و هم‌دستانش جریان دارد.

رزم‌آرا حواش، ریس امور زنان تخار می‌گوید، حضور گستردۀ تفنگدارن غیرمسؤول در تخار سبب افزایش خشونت در برابر زنان در این ولایت شده است.

این رویداد سروصداهای بسیاری را برانگیخت و نهادهای مختلف از جمله وزارت امور زنان کشور خواستار بازداشت و دادگاهی‌شدن عاملان ضرب‌وشتم ثریا شدند.