چهارشنبه 2 حوت|اسفند 1396 برابر با 21 فبروری 2018

بازیگر نقشِ سزار در اسپارتاکوس درگذشت؛ هنرمندی که سفیر بود 21 دلو|بهمن 1396

 

جان گوین که با ایفای نقش اصلی فیلم «روانی»ِ آلفرد هیچکاک به اوج هنری خود دست یافت و بازیگر فیلم‌های اسطوره‌یی چون «اسپارتاکوس» و «زنده‌گی» ساختۀ داگلاس سرک بود، در سن ۸۶ ساله‌گی درگذشت.

او در دهۀ ۱۹۷۰ مدتی نیز رییس انجمن بازیگران صحنه بود و در دوران ریاست جمهوری رونالد ریگان به عنوان سفیر آمریکا در مکزیک نیز خدمت کرد. این بازیگر قراردادی هم برای بازی در فیلم جیمز باند با عنوان «الماس‌ها ابدی هستند» امضا کرده بود و قرار بود جیمز باند آن مقطع سینما شود.

گوین در دهۀ ۱۹۵۰ با بازی در دو فیلم داگلاس سرک با عنوان «زمانی برای عشق و زمانی برای مرگ» و «تقلید زنده‌گی»، جایگاه خودش را در هالیوود تثبیت کرد.

«زمانی برای عشق و زمانی برای مرگ» بر مبنای رمانی از اریش ماریا ریمارک و به صورت سیاه و سفید و سینما اسکوپ ساخته شده بود و نخستین فیلمی بود که گوین در آن نقش اول را داشت.

با این حال مهم‌ترین نقش وی «روانی»ِ هیچکاک بود که او در آن در نقش شخصیت سم لومیس بازی کرد که از دفتر نامزدش با بازی جانت لی دزدی می‌کند. او در فیلم «اسپارتاکوس» کوبریک هم بازی کرد که در آن کرک داگلاس نقش اصلی را برعهده داشت. گوین در نقش ژولیوس سزار جلوی دوربین رفت.