دوشنبه 28 حوت|اسفند 1396 برابر با 19 مارچ 2018

فساد در پروژه‌های زیربنایی خوست؛ والی متهم است 23 دلو|بهمن 1396

 

شهروندان و فعالان مدنی ولایت خوست می‌گویند، پروژه‌های زیربنایی در این ولایت بسیار بی‌کیفیت ساخته می‌شوند و پس  از مدت اندکی از کار می‌افتند. آنان می‌گویند، شماری از نمایند‌گان مردم و فعالان این ولایت صرفاً فساد در پروژه‌هایی را گزارش می‌دهند که سودشان در آن‌ها نیست.

به گفتۀ آنان، در ساخت میدان هوایی، پلِ متچینی و ساختمان پرورش درختان این ولایت سهل‌انگاری شده و این پروژه‌ها از کیفیت خوبی برخوردار نیستند.

کفیل ریحان، رییس شورای ولایتی خوست اما والی را متهم به سهل‌انگاری در نظارت از این پروژه‌ها می‌کند. به گفتۀ آقای ریحان، مقام ولایت با پروژه‌هایی موافق است که سودش در آن‌ها نهفته باشد.

اما حمیدالله، مسؤول یکی از شرکت‌های خصوصی فعال در خوست علت کم‌کیفیت‌بودن پروژه‌ها را دست‌به‌دست کردن آن‌ها می‌داند. او می‌گوید، تلاش دارند تا این مشکل را به زودی حل کنند، ولی «مشکل اساسی این‌جاست که برخی شرکت‌ها پروژه‌های خوست را از پایتخت به دست می‌آورند.»

شیرپادشاه ارگونی، معاون والی خوست اما دست‌داشتن مقام ولایت در پروژه‌ها را رد می‌کند و می‌گوید، تمام تلاش‌ آنان معطوف به بهبود وضعیت پروژه‌ها در این ولایت است.

خوست از لحاظ دسته‌بندی ولایت‌های افغانستان، در ردیف سوم قرار می‌گیرد و مقام‌های این ولایت گفته‌اند، منابعی که بر اساس مقررات دسته‌بندی ولایتی در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد، پاسخگوی نیازمندی‌های ساکنان این ولایت نیست و به این ولایت باید بیشتر از پیش توجه شود.