دوشنبه 30 دلو|بهمن 1396 برابر با 19 فبروری 2018

پایتخت‌نشینان نگران‌اند 23 دلو|بهمن 1396

 

پس از انفجار خونین در چهارراهی صدارت، در شبکه‌های اجتماعی به‌صورت روزافزون خبرهایی انتشار یافت که از وقوع حمله و رویداد تروریستی در نقاط مختلف شهر گزارش می‌داد. کاربران این شبکه‌ها با پیامک «مواظب خودت باش!» از هم‌دیگر خبر می‌گرفتند و به دوستان‌شان گشت‌وگذار نکردن را توصیه می‌کردند.

شماری از شهروندان کابل می‌گویند که این خبرها نه‌تنها نگرانی شدیدی را در میان آن‌ها سبب شده که به کسب‌وکارشان نیز ضربه‌ی نگران‌کننده‌یی وارد کرده است. بر این اساس، آن‌ها خواهان این هستند که مسؤولان نهادهای امنیتی هرچه زودتر این ماجرا را واکاوی کرده و از واقعیت آن به مردم گزارش بدهند.

آذرخش یکی از شهروندان کابل است که از کم‌رنگ شدن کسب‌وکارش در سایه‌ی این تهدیدها حرف می‌زند. به این دلیل که به باور آذرخش، تا زمانی‌که شهروندان مشکل علاج‌ناپذیری نداشته باشند، از خانه‌های‌شان بیرون نمی‌شوند و شهر خالی می‌ماند.

عبدالفتاح دکانداری است در ساحه‌ی کارته‌ی چهار کابل که در کنار یادآوری از رونق‌افتادن خرید و فروش، باور دارد که خلوت‌بودن شهر باعث می‌شود که تروریست‌ها با دست بازتری به کارشان ادامه دهند.

در کنار این مسائل، ناامنی و تهدید‌های پی‌هم سبب شده که شماری از شهروندان به ترک کشور و مهاجرت فکر کنند.

عتیق‌الله باشنده‌ی پایتخت، می‌گوید به‌تازگی گذرنامه‌اش را تمدید کرده و می‌خواهد کشور را ترک کند. چرا که او باور دارد این وضعیت همه را سرخورده کرده است. عتیق‌الله می‌گوید: «حالتی آمده که هیچ‌کسی دیگر به زندگی خود اطمینان ندارد.»

با این‌حال، نصرت رحیمی معاون سخن‌گوی وزارت امور داخله در گفت‌وگو با سلام وطندار، انتشار خبرهای تهدیدآمیز اخیر را کار گروه‌های تروریستی خوانده و هدف از آن را ایجاد ترس و وحشت در میان شهروندان کشور عنوان می‌کند.

آقای رحیمی می‌گوید بهتر است شهروندان از بازنشر این شایعه‌ها خودداری کنند و فریب تروریست‌ها را نخورند.

از سوی دیگر، مسؤولان وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان از افزایش مهاجرت شهروندان خبر می‌دهد و علت آن را ناامنی‌ها و رویدادهای تروریستی اخیر می‌داند.