دوشنبه 30 دلو|بهمن 1396 برابر با 19 فبروری 2018

هشدار نور به حرکتی ملی؛ «قامت ارگ‌نشینان را راست می‌کنیم» 23 دلو|بهمن 1396

 

عطامحمد نور، والی مستعفی بلخ به راه‌پیمایی‌های گسترده هشدار می‌دهد. آقای نور امروز در یک گردهمایی با هوادارانش می‌گوید، در سه روز پایانی ماه جاری در بیشتر از 15 ولایت کشور راه‌پیمایی‌های گسترده‌یی راه‌اندازی خواهد شد.

این تصمیم پس از آن گرفته می‌شود که گفت‌وگوها بر سر موضوعاتی چون توزیع شناس‌نامه‌های الکترونیکی، تعیین زمان مشخص برای برگزاری لویه جرگه‌ی تعدیل قانون اساسی و دادن سهم به احزاب سیاسی در انتخابات شورای ملی میان حزب جمعیت و ارگ به بن‌بست کشانده است. آقای نور می‌گوید که این راه‌پیمایی سرنوشت ملت را تعیین خواهد کرد و «قامت ارگ‌نشینان را راست می‌کند.»

والی مستعفی بلخ می‌گوید، در جریان این سه روز با بیش از 10 هزار موتر از نه ولایت شمال و ولایت‌های هم‌جوار کابل به مرکز رفته و بزرگ‌ترین حرکت تاریخی را در تقویم افغانستان رقم خواهد زد.

نور به تأمین امنیت این حرکت اشاره می‌کند و می‌گوید، با تدابیر شدید امنیتی و با بستن مسیرهای فرعی شاهراه کابل به هیچ کسی اجازه‌ی مختل‌کردن راه‌پیمایی را نمی‌دهد.

رییس جمهور غنی حدود یک‌ونیم ماه پیش استعفانامه‌ی عطامحمد نور که قبلن به ریاست جمهوری سپرده شده بود را تأیید کرد، اما آقای نور با ابراز مخالفت نسبت به این تصمیم ارگ گفت، استعفانامه‌اش را در جریان گفت‌وگوها به ارگ سپرده بود و از آن‌جا که این گفت‌وگوها به نتیجه نرسیدند، استعفانامه‌اش اعتبار ندارد.