دوشنبه 30 دلو|بهمن 1396 برابر با 19 فبروری 2018

وجود حلقه‌یی خرابکار در ارگ 25 دلو|بهمن 1396

 

نجیب‌ آزاد، معاون سخنگوی رییس جمهوری از وظیفه‌اش کنار رفت. به گفته‌ی آقای آزاد، وضع محدودیت‌ها در اطلاع‌دهی به رسانه‌ها سبب شد از سمتش کنار رود.

آقای آزاد می‌گوید، در 9 ماه کاری‌اش در ریاست جمهوری شاهد فعالیت‌های «پرسش‌برانگیزی» بوده که سبب شد از موقف‌اش کنار‌گیری کند. او می‌افزاید، حلقه‌ی کوچکی در ارگ تلاش می‌کنند تا افراد کارفهم منزوی شوند.

نجیب آزاد در بخشی از سخنانش همچنان از افرادی یاد می‌کند که در تلاش هدف قراردادن دستاوردهای حکومت وحدت ملی‌اند. او می‌افزاید، یک ماه پیش استعفایش را نوشته، اما با ممانعت همین افراد تاکنون درخواستش به دست رییس جمهور نرسیده است.

به باور معاون مستعفی سخنگوی ریاست جمهوری، در ارگ نیز روابط حاکم است و شایسته‌سالاری از سوی حلقه‌یی کوچک نقض می‌شود.

با این حال پیش از نشست خبری آقای آزاد، شاه‌حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری در صفحه‌ی فیسبوکش نوشت که نجیب آزاد به علت غیابت طولانی در وظیفه، برکنار شده است.  

دفتر حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) نیز در نشستی خبری امروز یک ‌بار دیگر از عدم دسترسی خبرنگاران به اطلاعات نگرانی می‌کند و می‌گوید، وضع محدودیت‌ها در دسترسی به اطلاعات به حیثیت و اعتبار دولت صدمه می‌زند.

عبدالمجیب خلوتگر، رییس اجرایی دفتر نی می‌گوید، خبرنگاران در مجموع به اطلاعات دسترسی ندارند و آمار دقیقی از رویدادهای تروریستی و آمار تلفات برخاسته از این رویدادها به دست نمی‌آورند.

رییس اجرایی دفتر حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان می‌افزاید که دسترسی به اطلاعات از حقوق اساسی شهروندان است که قانون اساسی افغانستان این حق را برای شهروندان به رسمیت می‌شناسد: «در ماده‌ی 50 قانون اساسی کشور آمده که اتباع افغانستان حق دسترسي به اطلاعات از ادارات دولتی را در حدود احکام قانون دارا می‌باشند.»

اما خبرنگاران و رسانه‌های کشور از عدم دسترسی به اطلاعات هنوز نگران‌اند‌ و می‌گویند، از زمان تشکیل حکومت وحدت ملی، دسترسی خبرنگاران به اطلاعات به شدت محدود شده است