دوشنبه 30 دلو|بهمن 1396 برابر با 19 فبروری 2018

انتقاد از عدم شفافیت در برگزاری انتخابات آینده 25 دلو|بهمن 1396

 

شماری از احزاب سیاسی و اعضای جامعه ‌مدنی با انتقاد از فعالیت‌های گذشته کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گویند که به برگزاری انتخابات شفاف از سوی این کمیسیون باور ندارند.

اما مسؤولان کمیسیون مستقل انتخابات در نشستی با اعضای جامعه مدنی و احزاب سیاسی می‌گویند که برای برگزاری انتخابات شفاف مجلس نمایندگان و شوراهای ولسوالی‌ها آماده‌گی کامل دارند.

مسؤولان احزاب سیاسی و جامعه‌ مدنی، اما از فعالیت های گذشته‌ی کمیسیون مستقل انتخابات انتقاد کرده و می‌گویند که کمیسیون مستقل انتخابات باید در راهبرد، کارکردهای حقوقی و فنی‌اش تغییر بیارود؛ تا زمینه‌ی برگزاری انتخابات شفاف فراهم شود.

مسؤولان احزاب سیاسی و جامعه‌ مدنی به برگزاری انتخابات در زمان مشخص و دسترسی تمام شهروندان به صندوق رای تاکید کردند. صدیق پتمن، عضو جبهه ملی نوین افغانستان می گوید، ما چگونه باور کنیم که کمیسیون مستقل انتخابات در 16 سرطان انتخابات مجلس نمایندگان و شوراهای ولسوالی‌ها را برگزار می‌کند؟ این کمیسیون تازه می‌خواهد در 15 حمل روند نام نویسی را آغاز کند، این‌که این‌ها چگونه هم‌زمان بالای دو انتخابات کار می‌کنند برای ما ایجاد شبهه می‌کند. چرا این‌ کمیسیون تاریخ مشخص انتخابات را اعلان نمی‌کند؟

رفیع الله بیدار، کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که تاکنون بیش از 60 طرح از سوی دو حزب و چند نهاد جامعه‌ مدنی مرتبط با موضوعات حقوقی و قانونی به این کمیسیون رسیده است. به گفته‌ی او، کمیسیون مستقل انتخابات به طرح‌های احزاب سیاسی و جامعه مدنی پاسخ می‌دهد. او می‌افزاید، میان احزاب باید هماهنگی وجود داشته باشد تا بر سر یک راهبرد مشخص به توافق برسند. به گفته‌ی بیدار کمیسیون مستقل انتخابات حاضر است تا با آوردن برخی تغییرات، انتخابات را  برگزار کند.

پیش از این نیز نشست‌هایی میان احزاب سیاسی، جامعه ‌مدنی و کمیسیون مستقل انتخابات برگزار شده بود؛ اما شهروندان هنوز به کمیسیون مستقل انتخابات کاملا بارو ندارند.