شنبه 4 حمل|فروردین 1397 برابر با 24 مارچ 2018

روسیه متهم به دخالت در انتخابات آمریکا شد 28 دلو|بهمن 1396

 

پولیس فدرال آمریکا یا اف.بی.آی 13 شهروند و سه نهاد روسیه را به دخالت در انتخابات آمریکا متهم کرده؛ اما روسیه این گزارش را بی‌معنا خوانده است.

تیم بازرس ویژه تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات آمریکا گزارش 37 صفحه‌ی خود را منتشر کرده است که در آن 13 شهروند و سه نهاد روسیه به دخالت در انتخابات 2016 آمریکا متهم شده اند.

بر اساس این گزارش شهروندان روس که برای آژانس تحقیقات انترنت روسیه کار می‌کردند، به جعل هویت، برگزاری تظاهرات سیاسی و ایجاد هزاران صفحه اجتماعی برای تاثیرگذاری بر انتخابات، متهم شده اند. یکی از کسانی که نامش در این گزارش ذکر شده است، یوگنی پریگوژین از افراد نزدیک به ولادیمیرپوتین، رییس جمهور روسیه است.

در پی نشر این گزارش دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در صفحه تویترش نوشت، که روسیه کارزار ضد امریکایی خود را در سال 2014 اغاز کرد؛ مدت‌ها پیش از آن‌که من نامزدی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کنم. بنابراین، نتایج انتخابات تحت تاثیر این موضوع قرار نگرفته است.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفته است چنین چیزی غیر قابل قبول است که روسیه با بودجه چند میلیارد دالری جاسوسی کند و افکار عمومی را تحت تاثیر قرار دهد.