شنبه 4 حمل|فروردین 1397 برابر با 24 مارچ 2018

سینمای آفریقا در سوگ؛ خالق «مادربزرگ» درگذشت 30 دلو|بهمن 1396

 

ادریسا اودرائوگو فیلم‌ساز بلندآوازه‌ی اهل بورکینافاسو و یکی از بزرگان سینمای قاره‌ی آفریقا در سن ۶۴ ساله‌گی درگذشت.

مارک کریستین کابوره، رییس جمهور بورکینافاسو به مناسبت درگذشت وی گفت: «کشورم فیلمساز با استعدادِ شگرفی را از دست داده است؛ کسی که تلاش بسیاری کرد تا سینمای بورکینافاسو و قاره‌ی آفریقا را در سرتاسر جهان در کانون توجه قرار دهد.»

اودرائوگو در ۲۱ جولای ۱۹۵۴ در کشور جمهوری ولتای علیا، کشوری که امروز با نام بورکینافاسو در دنیا شناخته می‌شود به دنیا آمد.

او اولین فیلمش را در سال ۱۹۸۶ با نام «انتخاب» ساخت. وی پس از آن فیلم مشهور «مادربزرگ» را کارگردانی کرد که به یک داستان عاشقانه نامعمول میان پسربچه و پیرزنی که اهالی روستا طردش کرده‌اند، می‌پردازد. مادربزرگ توانست جایزه‌ِی فیپرشی را از جشنواره‌ی کن  سال ۱۹۸۹ از آن خود کند و این فیلم آغازی برای شهرت جهانی او شود.

یک سال پس از این فیلم اودائوگو مهم‌ترین فیلم زندگیش را با نام «قانون» ساخت. این فیلم داستان مردی است که پس از مدت‌ها غیبت به روستای محل زندگیش بر می‌گردد و متوجه می‌شود، پدرش با نامزدش ازدواج کرده و در پی این اتفاق تصمیم می‌گیرد که از خانه بگریزد. این فیلم که به حرمت و شرافت خانوادگی می‌پردازد، شناخته‌شده‌ترین اثر اودرائوگو در جهان است و توانست در سال ۱۹۹۰ جایزه هیأت داوران کن را نیز برای او به ارمغان آورد.

اودرائوگو در تئاتر اثری به نام «تراژدی شاه کریستوفر» را ساخت و در تلویزیون کشورش نیز در سال‌های اخیر بسیار فعال بود.