شنبه 4 حمل|فروردین 1397 برابر با 24 مارچ 2018

جمع‌آوری صدها جلد کتاب در کمتر از 8 ساعت 10 حوت|اسفند 1396

حلیمه عارفی سلام‌وطندار  

مدتی است که فراخوانی زیر عنوان فراخوان جمع‌آوری کتاب در صفحه‌های اجتماعی دست بدست می‌شود. آصف همراز، یکی از طراحان این فراخوان می‌گوید، دسترسی به منابع معلوماتی ایده‌ی طرح این فراخوان را کلید زد و سبب شد تا آن‌ها جمع آوری کتاب برای ولسوالی لعل و سرجنگل را شروع کنند.

او می‌گوید، در مشوره با تحصیل‌کرده‌گان این منطقه که در کابل اند، تصمیم به راه‌اندازی کتابخانه‌یی گرفتیم که نیازهای معلوماتی چند هزار نفر را در این منطقه رفع کند.

به گفته‌ی همراز، آن‌ها در طرح اولیه  در نظر دارند تا 5 هزار جلد کتاب  جمع آوری کنند و توانسته اند طی کم‌تر از 8 ساعت 1 هزار جلد کتاب جمع‌آوری کنند. او می‌گوید، اکثر این کتاب‌ها برای دانش‌آموزان دوره‌های متوسطه و لیسه جمع‌آوری می‌شود.

همراز می‌گوید، کتابخانه مردمی خواهد بود و همه می‌توانند عضو آن شوند. او می‌افزاید قدم بعدی، تشویق مردم به کتاب‌خوانیست که قرار است از طریق برگزاری سیمینارها اهمیت این موضوع را به مردم برسانند. او می‌گوید، منتظر کمک دولت نیست؛ زیرا دولت به ویژه وزارت اطلاعات و فرهنگ فعالیت چشم‌گیری در این زمینه نداشته است.

یکی از اهداکنندگان کتاب به این کتابخانه می‌گوید، اگر می‌خواهیم در جامعه تغییر به وجود بیاید، در روندهای مهم سیاسی سهیم باشیم، در تصمیم‌های جمعی آگاهانه تصمیم بگیریم، افراد تاثیرگذاری در جامعه باشیم و در نهایت کسانی باشیم که توانایی تغییر محیط پیرامون خود را داشته باشیم، نیاز است تا با خواندن کتاب سطح آگاهی خود را بالا ببریم.

عکسی که در این فراخوان استفاده شده است، کتاب زرد رنگی را در احاطه‌یی دو دست نشان می‌دهد، دستی که هدیه می‌کند و دستی که می‌گیرد. بر روی جلد کتاب عبارت «اهدای کتاب، اهدای دانایی» نقش بسته است.

سه ماه قبل نیز، فراخوان مشابهی توانست بیش از 1 هزار جلد کتاب را برای یکی از ولسوالی‌های دوردست پنجشیر جمع‌آوری کند.

 خرم رومل فعال مدنی که این فراخوان را راه‌اندازی کرده بود، می گوید که این فراخوان هنوزهم ادامه دارد و کتاب‌ها به ولسوالی‌های دوردستی که آموزش و پروش در آن‌ها رشد چندانی نکرده است، برده می‌شود، تا چندین مکتب از این کتاب‌ها استفاده کنند.