شنبه 4 حمل|فروردین 1397 برابر با 24 مارچ 2018

اتهام فساد و خویش‌خوری به سرپرست شهرداری کابل 14 حوت|اسفند 1396

حشمت بهزاد سلام‌وطندار  

مدارکی که در اختیار سلام‌وطندار قرار گرفته حاکی از فساد و خویش‌خوری سرپرست شهرداری کابل است.

این مدارک نشان می‌دهد که عبدالله حبیب‌زی، سرپرست شهرداری کابل با استفاده از صلاحیت‌هایش پروژه‌های طراحی جاده‌های پایتخت، پروژه‌ی معیاری‌سازی ساختمان‌ها و شهرک‌های غیرمعیاری و چندین پروژه‌ی خرد و بزرگ دیگر را به یک موسسه‌ی غیرانتفاعی که عضویت‌اش را دارد، داده است.

بر بنیاد این مدارک سرپرست شهرداری، شیخ‌احمد متین و عزیز گلستانی را که همکاران پیشینش بوده‌اند، به عنوان مشاوران ارشد در شهرداری کابل برگزیده که هم‌اکنون نقش کلیدی‌یی در عقد قراردادها دارند.

قابل یادآوری است که عزیز گلستانی پیش از مشاوریت در شهرداری، ریاست موسسه‌ی «EPRSO» را به عهده داشته است؛ این گزینش شیوه‌ی سیستماتیک خویش‌خوری و فساد در عقد قراردادها را با شرکای قبلی‌ نشان می‌دهد.

بر پایه‌ی این اسناد، از زمان آغاز سرپرستی عبدالله حبیب‌زی در شهرداری کابل، پروژه‌های دیزاین جاده‌ی کوتل خیرخانه، جاده‌ی کابل-لوگر، جاده‌های بخش «ای» رحمان‌مینه و بخش «ج» خوشحال‌مینه و دشت پدوله، پروژه‌ی معیاری‌سازی ساختمان‌ها و شهرک‌های غیرمعیاری و حتا اجرای سروی‌های ابتدایی، همه به موسسه‌ی تحقیق و خدمات مهندسی «EPRSO» که موسسه‌یی غیرانتفاعی‌ست، بخشیده شده است.

این مدارک نشان می‌دهد که شرکت‌ خدماتی مشورتی اپل‌تن، شرکت خدماتی و مشورتی سرنوشت که رقیبان موسسه‌ی تحقیق و خدمات مهندسی «EPRSO» بوده‌ و از لحاظ تجربه، هزینه و نرخ داوطلبی در جایگاه به مراتب بهتری قرار داشته‌اند، در زمان آفرگشایی به راحتی از صحنه خارج شده‌اند.

شرکت اپل‌تن، با تجربه‌ی چندین‌ ساله و سرمایه‌ی 50 میلیون افغانی، برای این پروژه‌ها «6،778،119.94» افغانی پیشنهاد داده بود؛ اما موسسه‌ی    «EPRSO» با پیشنهاد «12،382،200» افغانی در عین ناباوری توانسته پروژه‌ها را از آن خود کند.

این واگذاری بر اساس بند ششم ماده‌ی سوم قانون نظارت بر تطبیق راهبرد مبارزه با فساد اداری، «سوءاستفاده از صلاحیت‌ها» شمرده می‌شود.

اما جلیل سلطانی سخنگوی شهرداری کابل درباره‌ی آفرگشایی نظر دیگری دارد. او می‌گوید، شهرداری ده‌ها قرارداد دیگر را نیز در یک‌ونیم سال گذشته با ده‌ها موسسه‌ عقد کرده و اگر فسادی در کار می‌بود، شهرداری بیشتر این قراردادها را به موسسه‌ی  «EPRSO»می‌سپرد.

در بخش دیگر این مدارک آمده است که موسسه‌ی تحقیق و خدمات مهندسی «EPRSO» پس از تقرر آقای عبدالله حبیب‌زی به صفت سرپرست شهرداری کابل، مصارف سفرهای وی را به خارج از کشور پرداخته است؛ 28590 دالر آمریکایی هزینه‌ی سفر سرپرست شهرداری به آمریکا، 4730 دالر هزینه‌ی سفر به هند، 7000 دالر مصرف بودوباش در آمریکا و هزینه‌های خردوکوچک دیگر.

اما سخنگوی شهرداری کابل می‌گوید، آقای عبدالله حبیب‌زی بر مبنای حقوق کدری‌اش در دانشگاه کابل و هم‌چنان عضویت در موسسه‌ی تحقیق و خدمات مهندسی از امتیازات سفر به خارج کشور بهره ‌برده است.

او در پاسخ به این پرسش که چرا آقای حبیب‌زی شیخ‌احمد متین و عزیز گلستانی را که از همکارهای پیشین‌اش هستند، به صفت مشاوران ارشد شهرداری مقرر کرده است، می‌گوید، آقای متین و گلستانی از کادرهای ورزیده‌ی کشور اند و به خاطر شایسته‌گی، به این سمت‌ها گماشته شده‌اند.

آقای حبیب‌زی در سال 2016 میلادی به صفت سرپرست شهرداری کابل مقرر شد. وی دست‌کم در شبکه‌های اجتماعی به عنوان یکی از فعال‌ترین مسؤولان دولتی از شهرت عمومی برخوردار است