شنبه 4 حمل|فروردین 1397 برابر با 24 مارچ 2018

نگرانی فعالان محیط زیست از شکار گرگ‌ها در بامیان 16 حوت|اسفند 1396

 

فعالان حفاظت از محیط زیست در ولسوالی ورس ولایت بامیان با ابراز نگرانی از وضعیت گرگ‌های این منطقه می‌گویند که باشندگان این ولسوالی طی دو ماه گذشته بیش از 12 قلاده گرگ را شکار کرده اند. محمد امین دانشیار یکی از این فعالان در ولسوالی ورس به سلام وطندار گفت که شکار حیوانات وحشی به ویژه گرگ ادامه دارد.

به گفته‌ی این فعال محیط زیست، مسوولان دولتی برای پیش‌گیری از شکار حیوانات و پرندگان وحشی در این ولسوالی هیچ اقدامی نکرده اند.

اما، مسوولان اداره محیط زیست ولایت بامیان می‌گویند که شکار حیوانات و پرندگان وحشی ممنوع است و هیچ شخص یا گروهی حق ندارد که حیوانات و پرنده گان وحشی را شکار کنند.

محمد ابراهیم دادفر رییس اداره‌ی محیط زیست بامیان می‌گوید که باشندگان در نقاط مختلف این ولایت حیوانات و پرندگان وحشی را شکار می‌کنند که برخی از آن‌ها به خارج از کشور قاچاق می‌شوند.

او افزود که اداره محیط زیست بامیان با شکارچیان وقاچاقبران حیوانات و پرندگان وحشی برخورد قانونی می‌کند.

رییس اداره محیط زیست بامیان می‌گوید که در مناطق مختلف بامیان از جمله، بند امیر، دره یکه‌ولنگ، دره فولادی، قله‌های بابا و هندوکش بیش از 170 گونه پرنده و گونه‌های مختلف حیوانی، نظیر گرگ، کفتار، پشک‌های وحشی، روباه، سیاگوش، انواع آهو و پلنگ فارسی وجود دارد، که نیازمند توجه و حفاظت است.

ولایت بامیان یک منطقه‌ی کوهستانی است که پژوهش‌گران زیست محیطی برخی مناطق آن را زیستگاه مناسب برای حیوانات و نباتات وحشی تشخیص داده اند.

شکار حیوانات وحشی به ویژه گرگ زمانی گزارش می‌شود که چند روز پیش اداره‌ی حافظت از محیط زیست 11 گونه‌ی حیوانی و نباتی را به فهرست سرخ اضافه کردند.