شنبه 4 حمل|فروردین 1397 برابر با 24 مارچ 2018

جشنواره‌ی «شبی با بودا» در دامنه‌های دو رواق خالی 20 حوت|اسفند 1396

 

ششمین دور جشنواره‌ی فرهنگی و هنری «شبی با بودا» امروز از سوی گروه یادآوران و با همکاری نهادهای دولتی و غیردولتی به‌مناسبت هفدهمین سالیاد تخریب مجسمه‌های بودا در بامیان برگزار شد.

هفده سال پیش از امروز در11  مارچ2001  میلادی طالبان دو مجسمه‌ی بزرگ بودا را در ولایت بامیان تخریب کردند.

گروه‌های فرهنگی و فعالان مدنی همه‌ساله با فرارسیدن سالروز تخریب مجسمه‌های بودا با اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری برای دو مجسمه‌ی فروریخته‌ی بودا دادخواهی می‌کنند.

زهرا نارین، مدیر گروه یادآوران و برگزارکننده‌ی این جشنواره به سلام‌وطندار می‌گوید: این جشنواره که شامل برنامه‌هایی چون نمایشگاه کتاب، نمایشگاه صنایع‌دستی، نشست علمی، اجرای تئاتر و پیاده‌روی اعتراضی می‌شود، برای سه روز در بامیان و برخی از کشورهای خارجی برگزار می‌شود.

محمدطاهر زهیر، والی بامیان می‌گوید، برگزاری برنامه‌های این‌چنینی در راستای معرفی، فرهنگ‌سازی و حفاظت از میراث‌های فرهنگی در افغانستان و بامیان نتایج مثبتی خواهد داشت.

اما آقای زهیر علاوه می‌کند که اداره‌ی محلی بامیان متأسفانه به‌دلیل دخالت زورمندان و متنفذان در جلوگیری از ساخت‌وسازهای خودسرانه در ساحه‌های تاریخی چندان موفق نبوده است.

با این وجود، شماری از فعالان فرهنگی در بامیان می‌گویند که حکومت مرکزی باید برای حفاظت از میراث‌های فرهنگی کشور، به‌ویژه بامیان و معرفی آن‌ها برای جهانیان، توجه بیشتری به خرج بدهد.

فرهنگیان و استادان دانشگاه بامیان با ارائه‌ی طرح‌هایی در نشست علمی این برنامه از حکومت مرکزی خواستند که موزیمی را در مقابل بودای صلصال بسازد و تمامی آثار تاریخی بامیان را به این موزیم برگرداند.