شنبه 4 حمل|فروردین 1397 برابر با 24 مارچ 2018

نی: حکومت با تطمیع خبرنگاران درصدد نفوذ در رسانه‌هاست 21 حوت|اسفند 1396

 

مسؤولان دفتر حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان یا «نی»، امروز در نشست خبری‌یی در کابل از رویکرد حکومت نسبت به رسانه‌ها انتقاد کردند و گفتند حکومت در تلاش است تا با استخدام کارکنان رسانه‌یی و خبرنگاران در پست‌های دولتی، به رسانه‌ها نفوذ و در سیاست نشراتی آن‌ها دخالت کند.

مجیب خلوتگر، رییس اجرایی دفتر نی می‌گوید که پنج سال قبل آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها در افغانستان قابل تحسین و افتخار بود، در حالی‌که امروزه سرویس‌های خبری رسانه‌ها مطابق میل دولت تهیه می‌شود.

به گفته‌ی آقای خلوتگر، برخی از مقام‌های دولتی در بدل نشر و یا جلوگیری از نشر خبر یا گزارشی، به خبرنگاران پول و شغل‌های دولتی پیشنهاد می‌کنند. بر این اساس، ایشان از دولت می‌خواهد که از تلاش‌هایش برای نفوذ در رسانه‌ها بپرهیزد و به قانون اساسی افغانستان احترام بگزارد.

با این حال اما شاه‌حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید که حکومت به آزادی رسانه‌ها احترام قایل است و هیچ‌گاهی در کار رسانه‌ها مداخله نکرده است و نمی‌کند. بنابراین، آقای مرتضوی باور دارد که نی با مسایل نه حرفه‌یی، بلکه سیاسی برخورد می‌کند.

مسؤولان دفتر حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان از مدیران رسانه‌ها می‌خواهند که به اصل «آزادی» ارزش قایل شوند و جلو نفوذ حکومت را بگیرند.