شنبه 4 حمل|فروردین 1397 برابر با 24 مارچ 2018

غصب زمین‌های معلولان در ننگرهار 23 حوت|اسفند 1396

 

شماری از معلولان ننگرهار می‌گویند، زمین‌هایی که دولت به آنان داده بود، از سوی زورمندان غصب شده است. آنان می‌گویند که بارها این موضوع را با مقام‌های حکومت محلی در میان گذاشته‌اند، اما هرگز پاسخ قناعت‌بخشی دریافت نکردند.

شماری از آنان که زمین‌های‌شان در ولسوالی بهسود موقعیت دارد می‌گویند، مدارک زمین نزد آنان است، اما افراد دیگری بر این زمین‌ها کار ساخت‌وساز را آغاز کرده‌اند.

شفیق‌الله، یکی از این معلولان حکومت، اعضای مجلس و زومندان را در غصب زمینش شریک جرم می‌داند. لعل‌زمان، یکی دیگر از شاکی‌ها می‌گوید، چندین کمیسیون برای بررسی زمین‌های غصب‌شده‌ی معلولان به منطقه اعزام شدند، اما هیچ‌یک نتیجه‌ی رضایت‌بخشی در پی نداشتند.

مسعود ساپی، رییس اتحادیه‌ی معلولان کشور در گفت‌وگو با سلام‌وطندار این موضوع را تأیید می‌کند و می‌گوید، بیشتر شهرک قاسم‌آباد در ولسوالی بهسود برای معلولان توزیع شده است، اما زورمندان دست به غصب این زمین‌ها زده‌اند.

عبدالحکیم شیرزاد، رییس کارو امور اجتماعی ننگرهار می‌گوید که شهرک ویژه‌یی برای معلولان در این ولایت وجود ندارد و حکومت قسمتی از هر شهرک را برای معلولان تخصیص داده، و حکومت محلی در برابر غصب زمین‌های معلولان در این زمین‌ها سکوت کرده است.

اما عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار به سلام‌وطندار می‌گوید که تلاش‌ها برای حل این معضل جریان دارد و معلولانی که دارای مدرک قانونی زمین باشند، به حق‌شان خواهند رسید.

بر بنیاد آمار ابتدایی، حدود 300 هزار جریب زمین از سوی افراد حکومتی و زورمندان در سراسر ننگرهار غصب شده است.